Heger udělá analýzy pro vybrané nemocnice krajů,zda mají na platy

Leoš Heger

Ministerstvo zdravotnictví udělá analýzy pro vybrané nemocnice krajů, zda mají peníze na zvýšení platů. Dělalo je pro fakultní nemocnice, které platy už zvýšily. Kraje tvrdí, že na to od zdravotních pojišťoven nemají. Analýza ukáže, proč krajské a menší nemocnice mzdy nezvýšily a kam jinam peníze daly, řekl Sršeň ČTK k dnešnímu jednání ministra Leoše Hegera (TOP 09) s šéfem lékařských odborů Martinem Engelem.

„Je potřeba ověřit, zda jsou v krajských nemocnicích prostředky veřejného zdravotního pojištění vynakládány účelně a hospodárně a zda nahlášený nedostatek není jen důsledkem plýtvání,“ řekl Sršeň. Ministerstvo chce vyhodnotit efektivitu nemocnic.

Engel po 2,5hodinovém jednání řekl ČTK, že se s ministrem dohodl na kontrolách nemocnic, které o to budou mít zájem. Ministerstvo osloví s nabídkou analýz všechny nemocnice. Když bude mít zájem o analýzy více nemocnic, na další schůzce s ministrem 14. března se dohodnou na 15, kde analýzy provedou. Aktuálně běží v pěti nemocnicích Ústeckého kraje.

Sršeň řekl, že pro vybrané nemocnice ministerstvo udělá „modelaci“ výše úhrad a možné zálohy podle úhradové vyhlášky pro letošní rok. Nemocnice k tomu musejí dát ministerstvu data o nákupech materiálu, léků a služeb a také o investicích v předchozích dvou letech a plánované výdaje pro letošní rok. Ministerstvo je srovná s referenčními cenami.

Data o výkonu, vykázané péči, nákladech a výnosech nemusejí nemocnice chystat samy, mají jen dát souhlas pojišťovnám, že data mohou ministerstvu předat. „Ministerstvo žádá odbory, aby pomohly tato relevantní data bezpodmínečně nutná pro analýzu od nemocnic získat,“ řekl mluvčí. Engel potvrdil, že s tím odbory problém nemají.

K postupu kontrol Engel upřesnil, že nemocnice dají ministerstvu data, o něž žádá. Na ministerstvu je komise vyhodnotí, poté přijede na ministerstvo zástupce nemocnice a k výsledkům analýz se vyjádří.

Odbory trvají na plnění platových slibů memoranda, které loni podepsaly s vládou. Chtějí, aby analýzy byly hotovy do konce března, pak budou výsledky analyzovat a na sněmu lékařských odborů 24. dubna se k nim vyjádří. Pokud nebudou odboráři spokojeni, mohli by se na sněmu dohodnout i na podobě protestů.

Ohodnoťte tento článek!