Heger vypíše výběrové řízení na nového ředitele Homolky

Vladimír Dbalý

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) vypíše výběrové řízení na ředitele Nemocnice Na Homolce. Dosavadní ředitel Vladimír Dbalý odvolán není, povede nemocnici do doby, než management získá nový a silný mandát, řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Podle zdroje ČTK Dbalému nic nebrání, aby se do konkurzu přihlásil.

„Ministerstvo důkladně zvážilo situaci a domnívá se, že management nemocnice by měl do dalšího období získat nový a silný mandát, který vzejde z transparentního výběrového řízení,“ řekl mluvčí. Přihlášky mohou uchazeči zasílat do 27. února 2012.

„V tuto chvíli to neumím komentovat. Dozvídáme se o výběrovém řízení z dotazů novinářů a z několikařádkové zprávy na webu ministerstva,“ řekla ČTK mluvčí Homolky Jitka Kalousková.

Dbalý vede nemocnici od konce roku 2006, začíná teď šestý rok v čele zařízení, které opakovaně obhajuje prestižní americkou akreditaci kvality JCI, kterou mají v Česku jen čtyři ze 190 nemocnic, a umísťuje se na předních příčkách českých žebříčků kvality a oblíbenosti. Loni získala Homolka od České lékařské komory certifikát kvality Nemocnice 21. století.

Homolka nikdy nebyla zadlužena, stát ji nemusel oddlužovat, vždy měla kladný hospodářský výsledek. Platy lékařů a sester na Homolce patří k nejvyšším v zemi. Nosnými programy je léčba nemocí kardiovaskulárních a neurologicko-neurochirurgické povahy. Na Homolce funguje v Česku ojedinělý Lexellův gama nůž.

„Nemocnice Na Homolce je pro nás velmi důležitá. Připravovaný zákon o univerzitních nemocnicích přinese změny a my chceme potvrdit mandát vedení Homolky,“ doplnil Sršeň.

Nemocnice se na přelomu roku dostala pokutu 30.000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chyby v tendru na právní služby. Úřad jí vytkl, že nevypsala otevřenou soutěž. Nemocnice se proti pokutě neodvolala a Dbalý ji zaplatil za svého.

Nemocnice trvá na tom, že zákon neporušila. Podle ÚOHS porušila zákon o veřejných zakázkách, protože už v době uzavření smlouvy s vítězem tendru mohla předpokládat, že hodnota zakázky bude vyšší než dvoumilionový limit pro zakázky malého rozsahu, kde není nutné vypisovat otevřenou soutěž.

Kvůli údajnému porušování povinnosti při správě cizího majetku a pletich při hospodářské soutěži podal na Homolku trestní oznámení v roce 2010 lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Prý osoby spojené s Homolkou z ní vyvádějí majetek do soukromých rukou. Dbalý obvinění odmítl, všechna opatření podle něj vedou k úsporám. Jeho postup ministerstvo podpořilo.

Ohodnoťte tento článek!