Přejít na obsah

Heger vyzval lékaře, aby výpovědi zvážili

zpět
18.12.2010
Leoš Heger
zvětšitLeoš HegerZdroj: MZ ČR

Leoš Heger | Zdroj: MZ ČR

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) vyzval v pátek lékaře, i ty, kteří již výpověď podali, aby svá rozhodnutí znovu zvážili. Chce tak získat čas na reformu zdravotnictví, která má přinést lékařům i více peněz.

„Velmi rád bych se obrátil na všechny odpovědné lékaře a vyzývám je, aby své výpovědi zvážili. Ministerstvo má tým, který připravuje reformu, chce ji udělat odpovědně, seriózně a budou do ní patřit i platové záležitosti, které se dlouhou dobu neřešily,“ prohlásil ministr.

„Prosím všechny slušné lékaře, aby vydrželi, aby si dali pozdější termín, kdy bychom už mohli jasně demonstrovat, že kroky, které děláme, začínají mít svůj efekt. Opravdu nemohu teď zvýšit peníze ze státního rozpočtu pro rok 2011, hledejme zdroje v pojišťovnách a ve vnitřních úsporách,“ prohlásil Heger.

Podle jeho odhadu by na splnění požadavku lékařů, tedy trojnásobek průměrného platu v zemi, bylo zapotřebí necelých šest miliard korun ročně.

Na jeho úřadě se v pátek uskutečnila schůzka, v níž byli zástupci hejtmanů i obou asociací nemocnic a projednávala se případná opatření k zajištění zdravotní péče, kdyby nastala situace, že lékaři z nemocnic masově odejdou.

Zatím to deklarovalo 4200 z 16 000 nemocničních lékařů, ale kolik jich skutečně výpověď podalo a z jakých oborů, bude přesně známo až na začátku příštího roku. Teprve pak by jednotlivé nemocnice začaly sestavovat krizové plány. Účastníci schůzky se znovu sejdou začátkem ledna.

Ministr chce jednat

Na dotaz Práva ministr Heger znovu potvrdil, že bude dál jednat s Lékařským odborovým klubem, který výzvu Děkujeme, odcházíme, inicioval. Termín schůzky ale zatím stanoven nebyl. Heger připomněl, že platové podmínky lékařů a reforma resortu se vlastně neřešila dvacet let. A všichni zainteresovaní nesou určitou část viny od ministerstva zdravotnictví až po jednotlivé lékaře. Pokud by skutečně z nemocnic odešlo více než 4000 lékařů a v jednotlivých profesích, například chirurgické nebo anesteziologické, 80 procent lékařů, pak by musela zasednout bezpečnostní rada státu a zřejmě vyhlásit i stav nouze. Heger ale věří, že k tomu nedojde.

V pondělí představitelé LOK mají oznámit, kolik výpovědí bylo podáno. Právní kancelář, která je soustřeďuje, je do konce roku pak doručí zaměstnavatelům.

Následovat bude dvouměsíční výpovědní lhůta, lékaři by měli odejít k 1. březnu 2011, pokud nebudou splněny jejich požadavky, aby průměrný plat kvalifikovaného lékaře byl za základní pracovní dobu 72 000 Kč a začínajícího 35 000.

Dnes atestovaný lékař bere zhruba 50 000 měsíčně, ale se službami a přesčasy.


Klíčová slova

Autoři

Václav Pergl, Právo

Komentovat článek: Heger vyzval lékaře, aby výpovědi zvážili

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger vyzval lékaře, aby výpovědi zvážili

Komentáře

dalších 70 komentářů
Do you need a financial assistance  | 1. 10. 2017 15:31

Dobrý den, jsem věřitel ze zahraničního úvěru, rozhodl jsem se poskytnout krátkodobé, střednědobé i dlouhodobé úvěry upřímným lidem, kteří se i přes své měsíční příjmy snaží čelit základním potřebám. Úroková sazba z úvěrů činí 2% z celkových úvěrů a podmínek poskytování úvěrů je velmi jednoduché. Požadované úvěry jsou získány během několika hodin po podání žádosti. Pokud máte zájem, kontaktujte nás prostřednictvím tohoto e-mailu (GONZALEZANDRESLOAN@GMAIL.COM)

MUDr Jiří Kilian kolego Kiliane  | 20. 12. 2010 15:53

jistě chápete,že jste položil otázku, na kterou zde nemohu odpovědět.

98 kolego Kiliane  | 20. 12. 2010 14:12

Jak? Je to tajné?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné