Heger zadal analýzu,jak zabránit fúzi dvou zdravotních pojišťoven

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) udělal podle deníku Insider první konkrétní kroky, aby zabránil fúzi Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance (ZPMA) s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou (ČPZP), která vznikla z firmy patřící ocelářskému magnátovi Tomáši Chrenkovi. Svým právníkům zadal úkol najít jakoukoli zákonnou cestu, jak toto sloučení zablokoval. Insider o tom bude psát ve svém pondělním vydání, informuje Aktualne.cz.

Podle webu má Insider dokument, na jehož základě se Heger rozhodl jednat. Jde o analýzu, která naznačuje, že spojení dvou bohatých pojišťoven by mohlo rozvrátit systém zdravotního pojištění v ČR.

„Ministerstvo si teď dělá rozbory a hodnotí, zda do toho bude moct zasáhnout. Je to poměrně složitá právní záležitost, ale my se domníváme, že tam možnost bude,“ řekl listu Heger.

Ministerstvo se obává, že by fúzí vznikl silný a bezprecedentně bohatý gigant, ekonomicky silnější než největší Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Hlavní riziko vidí v tom, že by sloučená pojišťovna měla třetinu všech pojištěnců v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, těsně by se tak v těchto regionech přiblížila VZP. Víc než desetiprocentní zastoupení by měla také v krajích Plzeňském a Středočeském.

S přílivem nových klientů by se podle listu ještě vyhrotil problém, který má zdravotnický systém už teď s personálním propojením ČPZP s „Chrenkovým impériem“, tedy s největší soukromou sítí nemocnic Agel. Podle analýzy reálně hrozí, že by významná část veřejných peněz z účtu sloučených pojišťoven skončila v nemocnicích Agelu.

Ohodnoťte tento článek!