Heger zprůhlední zakázky, tajné nebudou ani smlouvy

Leoš Heger

Ministerstvo zdravotnictví přišlo s průlomovým plánem, jak zprůhlednit přidělování veřejných zakázek.

V polovině roku chce spustit nový veřejně dostupný portál, ve kterém budou muset nemocnice zveřejnit nejen seznam oslovených firem, ale i smlouvy s dodavateli nebo návrh zadávací dokumentace.

Dostat se k těmto materiálům je v současné době pro veřejnost, ale mnohdy i pro ministerstvo zdravotnictví nemožné.

„U některých zakázek se bude muset zdůvodňovat, jestli jsou vůbec potřebné. Často se totiž vypisují i takové zakázky, které nemocnice nepotřebují,“ prohlásil pro Aktuálně.cz člen zdravotní skupiny NERV Michal Mejstřík. Ten se také na přípravě systému podílí.

Podle Mejstříka bude založen na tom, že bude čerpat informace z nejrůznějších databází, které jsou nyní k dispozici.

Předražené nákupy již pojišťovny nenasmlouvají

Ministerstvo, ale i veřejnost díky tomu jednoduše zjistí, zda-li nějaký nákup nebyl předražený.

„Pokud se ukáže, že některá nemocnice koupila přístroj dražší, nežli je obvyklé, tak budeme tlačit na pojišťovnu, aby jí ho nenasmlouvala,“ podotkl ředitel kabinetu ministra zdravotnictví Jan Růžička.

Dalším důvodem změny je, že se veřejné zakázky v současné době zobrazují v nepřehledném systému České pošty. „Ten je ale dost nešťastný. O zakázce se tu každý dozví, až když je vypsaná. To je pozdě,“ řekl Aktuálně.cz Jiří Skuhrovec z portálu zIndex.cz, který se také na přípravě systému podílí.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) označil zprůhlednění veřejných zakázek jako jednu z priorit své reformy. „Korupční atmosféra v České republice je hodně špatná,“ prohlásil Heger.

Nový systém spustí ministerstvo v létě

Právě nový systém by měl pomoci situaci změnit. Ministerstvo zdravotnictví by ho chtělo spustit v polovině roku. Poté by se měl dostat i do dalších fakultních nemocnic.

V současné době pracovníci ČVUT pro ministerstvo stanovují jednotkové ceny přístrojů. Odborné firmy ocení zdravotní pomůcky, ale i to, za kolik by se mělo v nemocnicích prát prádlo nebo uklízet.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.

Heger zprůhlední zakázky, tajné nebudou ani smlouvy
Ohodnoťte tento článek!