Přejít na obsah

Hegerova dieta: Méně lůžek i fakultních nemocnic

zpět
9.5.2011
Leoš Heger
zvětšitLeoš HegerZdroj: MZ ČR

Leoš Heger | Zdroj: MZ ČR

 

Ministerstvo právě zpracovává první návrhy, jak by mohla vypadat restrukturalizace zdravotnických zařízení v Česku.

České nemocnice čekají velké změny. Podle plánů ministerstva zdravotnictví totiž nejenže ubude akutních lůžek o deset procent, ale zkrátí se i seznam fakultních nemocnic. Do konce roku by o tento statut měla přijít pražská Bulovka a Thomayerova nemocnice.

„V Praze je pět fakultních nemocnic. To je v zásadě světový unikát. I megapole s 10 miliony lidí mají obvykle jednu, maximálně dvě. Zařízení by i nadále zůstala pod ministerstvem zdravotnictví, i když o ně teď zájem projevuje pražský magistrát. Je možné, že se změna dotkne i dalších nemocnic,“ říká mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Statut by si měla udržet zařízení, u nichž je spolupráce s fakultou úzká. „Pokud jsou zde čtyři špičková pracoviště, kde spolupráce probíhá, tak může fungovat dál, ale kvůli tomu to nemusí být fakultní nemocnice,“ dodává Sršeň.

Redukce lůžek ve fakultních nemocnicích, které má na starosti ministerstvo, bude záviset na situaci v daném kraji. Proto se restrukturalizace provede ve spolupráci s regiony. Celorepublikově se přitom počítá se snížením počtu akutních lůžek o 6200. Finální plány by měly být hotovy během léta, realizace pak bude probíhat po tři roky.

Polovina z více než šesti tisíc rušených akutních lůžek se má převést na lůžka doléčovací a dlouhodobá. Na těch však často leží lidé, kteří nepotřebují zdravotní, ale sociální péči. Jedná se obvykle o seniory.

Proto na konci dubna podepsal šéf zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09) memorandum o spolupráci. Ta by měla začít v červenci.

Na peníze se složí

Jak při uzavření dohody podotkl Drábek, téměř třetina pacientů zůstává kvůli nedostatku vhodných sociálních služeb ve zdravotnických zařízeních, a naopak čtvrtině lidí z ústavů chybí péče zdravotnická. Proto by ministři chtěli sféry propojit a přesně určit, kdo co bude platit. Mohly by pak vznikat ústavy, které by péči kombinovaly. S promyšlenou restrukturalizací šefové nemocnic v Česku víceméně souhlasí.

„Během poměrně krátké doby došlo k takovému zkvalitnění péče, že se zkracuje doba hospitalizace. Proto je akutních lůžek oproti těm následným nadbytek. A musíme si přiznat, že lůžka akutní jsou mnohem dražší než následná,“ vysvětluje náměstek pro lékařskou péči z kladenské nemocnice Vladimír Lemon.

V některých krajích však budou změny spíše minimální - lůžkový fond se už totiž optimalizoval v minulých letech. Třeba v Olomouckém kraji tak ubudou maximálně desítky lůžek.

JAK SE ZMĚNÍ ČESKÉ NEMOCNICE

V 11 fakultních nemocnicích bylo loni 15 725 lůžek, což je čtvrtina z celkového počtu lůžek. Bulovka a Thomayerova nemocnice by ještě letos měly statut FN ztratit.

Celkem by se během tří let mělo zrušit 6 200 akutních lůžek. Z toho polovina by se měla změnit na lůžka doléčovací a dlouhodobá, druhá půlka má zmizet zcela.

Počet nemocnic celkem: 189. Nad 1 000 lůžek přitom mělo 11 nemocnic, pod 100 lůžek mělo 43 nemocnic.

Z celkového počtu 2155 093 pacientů ošetřily 49 procent soukromé a církevní nemocnice, 28 procent nemocnice zřízené ministerstvem zdravotnictví, 15 procent krajské nemocnice, šest procent městské a obecní nemocnice a dvě procenta nemocnice zřízené jinými centrálními orgány.

Celkový počet lůžek: 62 219

Novorozenecká lůžka - 3,6 %

Lůžka akutní péče - 84,5 %

Ošetřovatelská lůžka -11,9 %

Vytíženost akutních lůžek: 72 procent

Průměrná doba ošetřování: 6,3 dne

V roce 2010 klesl lůžkový fond nemocnic o 1,2 %, tedy o 1 126 lůžek. Ačkoliv se jejich celkový počet snížil, novorozeneckých a následných lůžek přibylo.

Vytíženost následných lůžek: 89 procent Průměrná doba ošetřování: 44,2 dne

(Zdroj - ÚZIS, MZ)


Komentovat článek: Hegerova dieta: Méně lůžek i fakultních nemocnic

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Hegerova dieta: Méně lůžek i fakultních nemocnic

Komentáře

1 komentář
Jan Méně lůžek...  | 10. 05. 2011 08:27

Mě by zajímalo jak kdo vypočetl kvótu krajských lůžek.Jejich procento dle mého názoru je zkreslené.Protože se mezi soukromá zařízení asi počítajíi akciovky kraje.A tím je podíl krajských lůžek zkreslen.Nemohou jen krajské nemocnice poskytovat 15 % péče.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné