Přejít na obsah

Hegerova hospitalizace odhalila nejasnosti v placení 60 korun

zpět
29.7.2011
Leoš Heger
zvětšitLeoš HegerZdroj: MZ ČR

Leoš Heger | Zdroj: MZ ČR

 

Pondělní hospitalizace ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), kterému se udělalo nevolno na dovolené na kole v jižních Čechách, ukázala, že není jasno, v jakém případě se za den hospitalizace platí regulační poplatek 60 korun.

Ministr po svém propuštění novinářům řekl, že když v nemocnici jen přespal, platit nemá. Ministerstvo to později označilo za nedorozumění, Heger prý zaplatí. V názoru se neshodli zástupci pojišťoven, českobudějovická nemocnice vydala k případu několik protichůdných prohlášení.

Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně nastalo v rozhovoru s novináři nedorozumění. Ptali se prý na 90 korun za pohotovost, ty opravdu ministr platit nemá. Na 60 korun dostal ministr fakturu a poplatek uhradí, řekl Sršeň.

Podle viceprezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Vladimíra Kothery ale ministr platit nemusí. „Přivezla ho do nemocnice záchranka jako akutní případ a byl tam přes noc na pozorování, za to se 60 korun nevybírá,“ řekl ČTK Kothera, který je ředitelem Zdravotní pojišťovny Metal Aliance.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák ČTK řekl, že ministr za den v nemocnici zaplatit 60 korun má. Mluvčí VZP Jiří Rod upřesnil, že poplatek za hospitalizaci je v zákoně uváděn 60 korun za den ústavní péče, přičemž první a poslední den se počítají za jeden, proto by podle VZP ministr platit měl. Mluvčí však upozornil, že výklad zákona není věcí pojišťovny.

Českobudějovická nemocnice, kde ministr byl vyšetřen, vydala k platbě podle dnešního deníku Blesk několik protichůdných prohlášení. Nejprve její mluvčí Jan Dušek uvedl, že noc strávenou v nemocnici ministr samozřejmě zaplatí, přijde mu faktura. Po ověření na ministerstvu stanovisko změnil, pacienti prý za méně než 24 hodin hospitalizace neplatí. Po další konzultaci s ministerstvem se mluvčí vrátil k původnímu stanovisku, že ministr zaplatí.

Ředitel českobudějovické nemocnice Břetislav Shon poté listu potvrdil, že ministr samozřejmě vše platit bude. V zákoně sice existuje neplacená jednodenní hospitalizace, ale to je podle něj úplně jiný případ. Týká se to jen předem nasmlouvaných zákroků takzvané jednodenní chirurgie.

Vybrané poplatky musejí lékaři a nemocnice hlásit speciálním kódem zdravotní pojišťovně. Pokud je opakovaně nevybírají, může je pojišťovna sankcionovat.

Ministr byl do nemocnice přijat v pondělí na pozorování. Protože byl v pořádku, byl v úterý dopoledne propuštěn.


Komentovat článek: Hegerova hospitalizace odhalila nejasnosti v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Hegerova hospitalizace odhalila nejasnosti v…

Komentáře

dalších 14 komentářů
Emily Super  | 6. 08. 2011 03:36

Tak to se mi líbí.....ministr nechce zaplatit 60kaček.....ale po mamince po porodu budeme chtít 2 x 60...joooooo. Kocourkov hadra

pinďa žádný nejasnosti  | 5. 08. 2011 07:58

neodhalila, odhlila velkou neznalost několika papalášů, kteří se navíc ještě musí vyjadřovat ke každýmu prdu aby byli vidět. Ministr musí zaplatit 60 Kč za den hospitalizace bez diskuse, 90 Kč za pohotovost se neplatí jestliže následuje hospitalizace - přijímací -propouštěcí zpráva bla bla. Pravda je, že za jednodenní péči se 60 Kč neplatí, ale jednodenní péče není to smé jako jednodenní hospitalizace. Udělali složitý systém a chtějí kolem něj jednoduchou agendu. jelita blbý...

98 kontrola neexistuje :  | 30. 07. 2011 17:37

To je logicky špatně. Regulační poplatky by měly být peníze zdravotních pojišťoven ale zdravotní pojišťovny by měly lékařům řádně platit. To by mělo logiku. Pokud soukromý lékař jako malý podnikatel musí ze zákona vybírat pokutu od klienta za to, že tento vyhledal jeho pomoc, a tato pokuta je jeho příjmem, je to poněkud nenormální. Ale ono je toho nenormálního v našem Kradouskově mnoho a mnoho.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné