Přejít na obsah

Hegerova protikorupční opatření: důležitá je zejména průhlednost

zpět
21.1.2011
graf, statistika, růst, lupa, kontrola, audit
zvětšitgraf, statistika, růst, lupa, kontrola, auditZdroj: www.piperreport.com

graf, statistika, růst, lupa, kontrola, audit | Zdroj: www.piperreport.com

 

Peníze na platy lékařů lze ušetřit na předražených nákupech, transparentnějších zakázkách i zveřejňovaných výběrových řízeních. Protikorupční opatření, která mají zefektivnit české zdravotnictví, představil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Změny v zadávání veřejných zakázek na ministerstvu zdravotnictví, v přímo řízených nemocnicích či úpravy ve sponzoringu jednotlivých firem. I takové body obsahuje protikorupční strategie ministerstva zdravotnictví. Kolik přesně systém, který začal platit včera, ušetří, není jasné. Ministr zdravotnictví Leoš Heger ale věří, že peníze půjdou buď na vzdělávání lékařů, či na jejich platy.

Zakázky nad milion schválí ministr

Prvním balíkem úprav je zadávání zakázek na samotném resortu zdravotnictví. Nový systém počítá s tím, že všechny zakázky nad 50 tisíc budou zveřejňovány v elektronickém systému veřejných zakázek.

Veřejné zakázky nad milion korun bude schvalovat sám ministr, do jednoho milionu ho nahradí jeho náměstci. Všechny smlouvy budou zveřejňovány na internetu a počítá se i s analýzami jejich potřebnosti.

„Vznikne roční plán veřejných zakázek a budou se dělat analýzy potřebnosti jednotlivých zakázek. Rovněž plánujeme zveřejnění všech smluv na internetových stránkách ministerstva,“ upřesnil ministr, který bere boj proti korupci za jednu ze svých priorit.

Ministr nabízí strategii i krajům

Nová strategie je sice závazná jen pro nemocnice řízené státem, jednotlivé kraje ji ale mohou podle ministra převzít. Rozhodnutí záleží čistě na hejtmanech.

U každé zakázky se bude zvažovat potřebnost a výhodnost, a to zejména u stavebních prací, léků, přístrojů, zdravotnického materiálu a služeb pro nemocnice.

Konec sponzorských darů

Cílem strategie je podle ministra omezení a od roku 2012 zcela znemožnění přijímání sponzorských darů od subjektů, které se ucházejí o veřejnou zakázku, a to včetně účasti na odborných akcích. „Jejich rozsah je už tak velký, že je to účinný marketingový nástroj firem. Je třeba to zregulovat,“ uvedl ministr.

ČLnK strategii vítá

Velkého zastánce ministerstvo nalezlo v České lékárnické komoře. Podle viceprezidenta Michala Hojného potvrzuje názor komory, že je nutné hledat úspory v trvale rostoucích, v mnoha případech dosud ne zcela regulovaných segmentech.

„Po dlouhých letech se jedná o první konkrétní návrh na revidování a řízení cen zdravotnického materiálu a techniky,“ komentoval Hojný na dotaz ČTK.

Strategii vítají i fakultní nemocnice

Ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus řekl, že nemocnice strategii vítají. „Předpokládáme, že nám umožní snížit náklady na investice i veřejně nakupované komodity,“ uvedl.

Nemocnice najdou na webu srovnání, za kolik se co kupuje, lépe se v nabídce zorientují a spíše dosáhnou úspor.


Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

21.1. Soubor protikorupčních opatření ministerstva zdravotnictví Soubor protikorupčních opatření ministerstva zdravotnictví
1 příspěvků
21.1. Konec korupce v lékařství? Konec korupce v lékařství?
6 příspěvků
14.1. Bílé (korupční) peklo Bílé (korupční) peklo
1 příspěvků

Komentovat článek: Hegerova protikorupční opatření: důležitá je…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Hegerova protikorupční opatření: důležitá je…

Komentáře

dalších 16 komentářů
Kony Za seriozní  | 22. 01. 2011 02:13

Ale,jen ať se to hradí.Ale individuální smlouva.

98 Za seriozní  | 21. 01. 2011 23:49

PIRK je takový Brouk Pytlík, co za peníze od IZIPáků všemu rozumí.

lékař Za seriozní  | 21. 01. 2011 22:21

bych považoval okamžité zastavení úhrad různých plen, vycházkových holí, nesmyslných lázeňských pobytů, placebo léků apod . Prostě sdělení , že není na luxusní péči a budeme hradit jen tu základní. To jsou kroky, které by měl dělat zodpovědný ministr. Protože tak nečiní, měl by podat co nejdříve demisi.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné