Přejít na obsah

Hegerova reforma: vyšší poplatky i jejich nové rozdělování

zpět
8.4.2011
Leoš Heger
zvětšitLeoš HegerZdroj: MZ ČR

Leoš Heger | Zdroj: MZ ČR

 

Zvýšení některých regulačních poplatků, větší role i zodpovědnost managementu pojišťoven i zeštíhlení kontrolních orgánů: tak nějak vypadá dlouho očekávaná reforma zdravotnictví, kterou ministr Leoš Heger včera představil.

Balík reformních zákonů, které včera ministra přiblížil veřejnosti se dotkne všech subjektů v zdravotnickém systému.

Změny připravil jak pro poskytovatele péče, tak i zdravotní pojišťovny a pacienty.

Je pravděpodobné, že mnohé úpravy se líbit nebudou.

Mírně totiž zvyšují spoluúčast pacientů, zavádí nové fungování i kontrolu zdravotních pojišťoven a zasahují i do chodu poskytovatelů péče.

Nové přerozdělení poplatků

Největší úpravy přinese velká novela zákona č. 48/1997. Mění často kritizované nerovnosti ve vybírání regulačních poplatků. Ty se nově stanou příjmem celého systému pojištění.

„Pokud je cena za vyšetření nyní třeba 300 korun, lékař, který vybere zároveň poplatek, dostane od pojišťovny 270 korun. Dojde tak ke zrovnoprávnění lékařů, a to nejen praktických pro dospělé a dětské, ale také těch ze sociálně slabších oblastí, kteří tolik poplatků nevyberou,“ vysvětlil důvody pro změnu náměstek ministra pro zdravotní pojištění Petr Nosek.

A pro některé praktické lékaře jsou přichystány i další změny. Součástí smlouvy registrujících praktiků a nemocnic s pojišťovnou by nově byla povinnost účastnit se zajištění lékařských pohotovostí, jež organizuje kraj.

Balík změn o pojišťovnách

Velké změny Heger přichystal i pro zdravotní pojišťovny. Nově tak klienti nebudou moci střídat zdravotní pojišťovnu kdykoliv budou chtít. Bude stanoveno pevné datum a pacient bude moci k jiné pojišťovně odejít jednou za rok. Důvodem je lepší predikce výběru zdravotního pojištění.

Další změnou, již chce Hegerův úřad prosadit, je převedení zdravotních pojišťoven na neziskové subjekty. Pro všechny by měl navíc od roku 2013 platit pouze jeden zákon místo stávajících dvou.

Ministerstvo chce také zvýšit dohled nad zdravotními pojišťovnami, vyžádá si od nich větší množství údajů ke kontrole.

Role managementu bude posílena, zároveň ale věcný záměr zákona počítá se zavedením právní odpovědnosti.

Nově by pojišťovny dostaly možnost regulovat síť, mohly by vypovídat smlouvy se zdravotnickým zařízením a bylo by na nich, zda uzavřou smlouvu se zařízením, které uspělo ve výběrovém řízení - nyní mu smlouvu dát musejí.

Pojišťovny by vypisovaly soutěž na dodávky péče a v aukcích hledaly nejlevnější dodavatele léků. Měly by jako nyní nemocnice seznam vysoutěžených léků, které by museli lékaři v ambulancích předepisovat.

Odpovědnost i pro pacienty

Reforma zvýší i spoluúčast pacientů, i když jak zdůrazňuje ministerstvo, rozhodně nepůjde o výrazné navýšení.

Lidé by měli začít platit za návštěvu ambulantního specialisty bez doporučení praktických lékařů 200 korun. O této změně bude ještě koalice jednat, zejména prý o definování výjimek.

Devadesát korun zaplatí ten pacient, který se nechá ošetřit u praktického lékaře, u něhož není registrován.

Nově také bude upravena legislativa, která umožní vyřazení tak zvaných levných léčivých přípravků, pravděpodobně s ohledem na obsah účinné látky. Konkrétnější diskuse ale budou ještě probíhat.


Komentovat článek: Hegerova reforma: vyšší poplatky i jejich nové…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Hegerova reforma: vyšší poplatky i jejich nové…

Komentáře

dalších 13 komentářů
josef No..geniální  | 11. 04. 2011 08:00

Pravda,ale teď se" těším" na reformy z dílny ČSSD nebo snad ne ? Hnůj kam se podíváš.

challenger průměrný příjem soukromé ambulance je 120 000 Kč měsíčně  | 8. 04. 2011 17:06

Průměrný příjem ambulance lze snadno spočítat, není těžké si opatřit data. 120 000 měsíčně je obrat a v případě, že platím nájem a zaměstnávám sestru, tak je to příjem na hranici rentability ambulance, jelikož 25 000 nejméně náklady na sestru, 15 000 nejméně náklady na nájem + energie, 5-10 tis náklady na drobný materiál, dalších minimálně 5-10 tis měsíčně na odpisy přístrojů, 5000 nějaký leasing, čili mu zbyde cca 55 000, z čehož zaplatí zdravotní, sociální a daň, něco musí nechat jako rezervu, čili mu po zdanění zbude tak 30 000 čistého, což je plat, který bere kdejaký řemeslník s výučním listem, ani nemusí být extra šikovný. Díky nižším sociálním odvodům naděje na žebrácký důchod. Samozřejmě, že hnědobolševická voličská verbež závidí, protože si myslí, že mu z těch 120 000 zůstane všechno v kapse, protože nikdy nepodnikal a neumí počítat. Pokud chce něco z ambulance mít, musí mít měsíční obrat nad 200 000 Kč v průměru a ten dosahuje cca pod 30% soukromých ambulancí, možná o něco méně, jsou taky ambulance, co mají jen 80 000 obrat a plat lékaře je pak srovnatelný s platem sestry. Pokud by nyní zrušili přijem z RP, které již jednou byly vykompenzovány snížením hodnoty bodu, je celková overall pay decrease kolem 15% nominálně, když k tomu připočteme efekt regulací, dostáváme se na hodnoty ještě vyšší. Přitom efekt regulace je jediný legitimní, rozhodně není legitimní úředním rozhodnutím svévolně snížit ceny péče - čili by to mělo být vykompenzováno buďto snížením hodnoty bodu nebo překalkulováním bodníku. nejlepší by ovšem bylo zrušení paragrafu Fišerové s tím, že lékař si stanovuje cenu svých výkonů sám a sazebník je orientačním materiálem pro pojištěnce, co tzv. pojišťovna hradí. Zbytek doplatí pacient buď na dřevo nebo si na doplatky zjedná komerční pojištění. druhou možností pro lékaře je cost cutting - propustit sestru (na západě v soukromých ambulancích ji lékař má jen výjimečně), kupovat ten nejlevnější shit, čímž můžeme náklady srazit i o 50 a více %. Ale nejdřív musí doktor našetřit na odstupné pro sestru a propouštět ji taky není jednoduché.

Ondrej Macak No...geniální  | 8. 04. 2011 16:54

Ja nevim, kde v systemu zdravotni pece v CR chcete hledat logiku? Vemte si to od pocatku kruhu... pojistovny (je jedno, kde se zacne, ja zacal u pojistovny). Ta nemuze nijak rozhodnout, vy jste obezni (kurak...), jste pro nas vetsi riziko, platte vice. Lekar nemuze prijit do nemocnice a rict, na tohle mam atestace, dokazal jsem tohle, dejte mi tolik (bud je to akceptovano, nebo ne, podle situace na trhu). Nemocnice nemuze rict, vase osetreni nam nikdo nezaplati, dostanete jen to nezbytne (podle me nic, automobilka mi take auto neda zdarma, kdyz na nej nemam). Pacient si nemuze rict, co vse chce mit v pojistce hrazene uplne, co castecne a co vubec. Tohle se mi libi na USA... v nadsazce co pojistka, to original.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné