Přejít na obsah

Hegerova tichá revoluce zasáhne politiky a bílý byznys

zpět
4.4.2011
lékař, stetoskop, dokumentace, kartotéka
zvětšitlékař, stetoskop, dokumentace, kartotékaZdroj: healthcarehacks.com

lékař, stetoskop, dokumentace, kartotéka | Zdroj: healthcarehacks.com

 

Správní rada největší zdravotnické pojišťovny VZP má 30 členů, z toho 15 poslanců. Ve třináctičlenné dozorčí radě je osm současných či nedávných zákonodárců. Po reformě, kterou připravuje ministr zdravotnictví Leoš Heger, by to tak nemělo být.

Manažeři pojišťoven by totiž měli mít jako v každé jiné firmě trestní odpovědnost. A to automaticky vylučuje poslance - kvůli tomu, že mají trestní imunitu.

A další příklad změn.

Nemocnice dosud privatizují magnetické rezonance, dialýzy ledvin, mikrobiologické laboratoře a další služby, za které pak soukromníkům platí ceny výrazně převyšující provozní náklady. Reforma tyto ceny sníží a výnosy přesune zpět do nemocnic.

Česko také začne po vzoru Německa pořádat aukce na nákup důležitých léků pro všechna zdravotnická zařízení. Díky hromadným nákupům ceny poklesnou o desítky procent.

Výčet těchto nejdůležitějších kroků je také seznamem všech potenciálních nepřátel reformy, která přináší největší zdravotnické změny od roku 1993.

Reforma, kterou ministr Leoš Heger představí ve vládě nejpozději v červnu, se nebude líbit manažerům zneužívajícím vysoké úhrady za některé zdravotnické služby, výrobcům přístrojů a léků, které prodávají Česku dráže než v západní Evropě.

A ani politikům, kteří si zvykli přijímat bez práce vysoké odměny ve statutárních orgánech pojišťoven.

Kouzlo digitalizace

Aktuálně.cz získalo popis reformy od expertů, kteří ministrovi radí a vedou o jednotlivých krocích debaty na odborné úrovni.

Hegerovi úředníci ovšem už mezitím s reformou začali. Nemusí totiž čekat, až vláda a sněmovna schválí potřebné zákony.

V této chvíli převádějí do digitální podoby tzv. sazebník výkonů, který určuje ceny za jednotlivé zdravotnické zákroky. Přitom jsou revidovány nerealistické ceny nastavené před patnácti lety. Dnes se například započítávají do úhrady za výkon dvacet let staré a tedy výrazně vyšší ceny přístrojů, za stejný výkon se platí například ortopedům třikrát víc než chirurgům.

Ve své nové podobě bude sazebník oponován odborníky a platit může už od ledna 2012. Mimo jiné stanoví, jaké výkony budou placeny ze zdravotního pojištění.

„Vtip je v tom, jak bude sazebník vypadat. Všichni víme, jaké byly nářky na jeho nerovnoměrnosti, na jeho nepřehlednost a obtížnou interpretovatelnost. V digitalizovaném sazebníku bude například pro každého zjevné, jaký materiál se u kterého výkonu hradí z veřejného zdravotního pojištění a co sazebník nehradí,“ přibližuje změnu Hegerův poradce Pavel Vepřek.

Bez spoluúčasti za výkony

Právě na kvalitu materiálu si bude moci pacient nově připlatit. Pravidla spoluúčasti popisuje člen vládní rady NERV Miroslav Zámečník.

„Nemám nic proti rakouskému připojišťovacímu modelu, kdy si můžete zaplatit pojištění na to, že dostanete lepší náhradu kloubu a tak dál. Ale abychom udělali ten model, ze kterého se bude platit spoluúčast na některé zdravotní výkony, proti tomu budu do konce svých dnů, protože to je ekonomický nesmysl. To je francouzský model a je prostě špatně,“ zdůrazňuje Zámečník.

„Sádrová dlaha bude hrazena ze sazebníku a pokud pojištěnec bude mít přání, aby měl dlahu komfortnější a lehčí, tak si bude moct připlatit na plastovou,“ potvrzuje Vepřek.

Konec milosrdné vrchnosti

Leden 2012 přinese další zásadní zlom.

Nemocnice jsou dnes placeny podle paušálů, které byly také nastaveny v polovině devadesátých let. Vznikly podle toho, jak dokázali ředitelé jednotlivých nemocnic lobovat u pojišťoven, některým se podařilo díky dobrým kontaktům na ředitele pojišťoven a politiky v průběhu let paušály ještě zvýšit. Proto dnes především pražské nemocnice dostávají za stejný výkon zaplaceno dvakrát víc než jejich venkovská konkurence.

Od ledna budou nemocnice plně, nebo aspoň z větší části placeny již vyzkoušeným systémem DRG, tedy podle toho, kolik výkonů odvedly a jak se to odrazilo na zdravotním stavu pacientů. Do ceny podle DRG budou na rozdíl od dnešní situace zahrnuty odpisy přístrojů a nemocnice si tak budou rozmýšlet zbytečné nákupy.

„Tím bude podstatně menší prostor pro milosrdnou vrchnost, která pošle dotaci na drahý přístroj, aby ho nemocnice mohla využívat zadarmo,“ upozorňuje Zámečník na protikorupční rozměr systému DRG.

Změna od hlavy

Převrat čeká i zdravotní pojišťovny. Dnes přerozdělují vybrané peníze prakticky bez kontroly, jak svědčí případ VZP, jejíž správní rada dosud ani neprojednala, že se pojišťovna loni propadla do pětimiliardové ztráty.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.


Autoři

Petr Holub, Akruálně.cz

Komentovat článek: Hegerova tichá revoluce zasáhne politiky a bílý…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Hegerova tichá revoluce zasáhne politiky a bílý…

Komentáře

dalších 9 komentářů
josef darmožrouti ve zdravotnictví  | 5. 04. 2011 15:21

Souhlas, pouze doplním, že to jsou lidé bez kompetencí a hlavně nenesou žádnou právní , potažmo trestní odpovědnost.Jde pouze o jednu skupinu z velkého balíku rozkradačů zdravotní daně a také důvod, proč se skutečná reforma zdravotní daně nechce.

Robert Seznam zdravotních výkonů - tajemství Ministerstva zdravotnictví  | 5. 04. 2011 08:56

Hm,proč jenom mám z toho takovej divnej,fakt divnej pocit?

Juraj DRG zachrání zdravotnictví  | 4. 04. 2011 21:57

http://selucky.blog.idnes.cz/c/184540/Zdravotnictvi-Diagnosis-Related-Group-DRG-platba-za-diagnozu.html

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné