Hegerovy škrty v praxi: Lékaři mají radit po telefonu

lékař, telefon, počítač, ordinace, praktik

Až dvakrát tolik pacientů na jednu zdravotní sestru i méně lékařů na noční službě. A bude-li vám hodně zle, méně zkušenému doktorovi pomůže jeho kolega – po telefonu.

V extrémních případech se lékaři budou muset postarat až o 90 lůžek, a to hned na několika odděleních. V nemocnicích následné péče budou mít na starosti dokonce 250 lůžek.

Takové jsou změny vyplývající z nové vyhlášky ministra zdravotnictví Leoše Hegera, kterou jeho úřad právě odeslal do Legislativní rady vlády a Aktuálně.cz ji má k dispozici. Novinky začnou platit zřejmě už v příštím roce.

Ministr přitom se svým nápadem narazil na ostrou kritiku.

„Podle mě je to hodně bolestná věc. Nedokážu si vůbec představit, že doktor bude radit po telefonu jinému lékaři, co má v případě komplikací dělat,“ říká prezident lékařské komory Milan Kubek.

Zruší místa pro doktory

Nemocnice podle vyhlášky budou moci zrušit pro oddělení se šedesáti lůžky jedno lékařské místo. Ministerstvo ale argumentuje tím, že počty se sníží zejména při nočních službách, kdy je doktorů zbytečně mnoho.

Zatímco teď mají zdravotní sestry na starosti dvacet pacientů, brzy to bude až dvakrát tolik. Sloužit má také méně lékařů. Někteří budou muset v případě komplikací dojet do několika minut do nemocnice nebo poradit mladším po telefonu.

„Už teď se během služby nezastavíme. Vůbec si nedokážu představit, co by se dělo, kdyby se měl počet ještě zredukovat,“ prohlásil chirurg vinohradské nemocnice Miloš Voleman, který je rovněž místopředsedou lékařských odborů.

Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně vyhláška určuje minimální počet personálu, pod který nebudou moci nemocnice klesnout. „Počítá se s tím, že v některých menších zařízeních třeba bude lékařů více,“ uvedl Sršeň.

Nemocnice ušetří na přesčasech

Třeba ředitelé velkých fakultních nemocnic tvrdí, že jich se nová vyhláška výrazně nedotkne.

Celý článek najete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!