Přejít na obsah

Hegerův poradce plánuje nový typ zdravotního pojištění

zpět
26.9.2011
peníze
zvětšitpenízeZdroj: tzimg.com

peníze | Zdroj: tzimg.com

 

Poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek plánuje podle serveru Týden.cz zavedení nového typu zdravotního pojištění, takzvaného nominálního. Skládat by se mělo ze dvou částí - první se strhává z platu a závisí na příjmu klienta, druhou si stanoví pojišťovna sama podle toho, jak potřebuje, uvedl web.

Takové pojištění podle něj mají například v Nizozemsku. „Je to dvousložkové pojištění. Skládá se z fixní části, která se lidem procentuálně strhává z platu podle výše jejich příjmu, a z nominální části. Tu si jednou za rok vyhlásí sama pojišťovna podle toho, kolik peněz zrovna potřebuje,“ cituje server Vepřeka.

Od dob, co v Nizozemsku tento typ pojištění mají, se podle poradce ministra Leoše Hegera (TOP 09) snaží pojišťovny lépe hospodařit. Mají současně další nástroj, jak bojovat v tvrdé konkurenci o klienty. „Pojišťovna musí vymyslet takovou sumu, která jí bude stačit na hospodaření a která současně neodradí klienty,“ uvedl Vepřek. Nominální složka pojištění se podle něj vyhlašuje jednou za rok. Je povinná pro všechny klienty nad 18 let. „Platí si ji i důchodci, nezaměstnaným ji hradí sociálka,“ řekl poradce.

Šéf Zdravotní pojišťovny Metal - Aliance Vladimír Kothera podle Týdne.cz s nominálním pojištěním souhlasí. Současně ale upozorňuje na paradox - přestože se uvažuje o nominálním pojištění, které by si mohly pojišťovny stanovit samy, vybírat by si ho nemohly. Ministerstvo zdravotnictví prý totiž počítá s jednotným inkasním místem, kam by se shromažďovaly kromě pojistného také daně. Úředníci by pak peníze rozdělili a poslali jednotlivým úřadům a organizacím.

Týden.cz píše, že léčení loni stálo zase víc než o rok dříve, na zdravotní péči se poslalo více než 300 miliard korun. „Křivka výdajů strmě stoupá, příští rok nebude výjimkou. Pokud nenastane nic dalšího, jen kvůli nové sazbě DPH a růstu platů budeme potřebovat o třináct miliard víc,“ cituje náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska.

Odborníci tak vymýšlejí, jak dostat do rozpočtu ještě víc peněz. Původně prý ministerstvo plánovalo, že by mohly pojišťovny vytvořit dceřiné společnosti a nabízet přes ně komerční připojištění. Platit se z něj měl nadstandard - třeba dražší materiály nebo výkony u zubaře. „Teď ale plány mění. Podle expertů totiž připojištění kasu nezachrání,“ uvedl Týden.cz.


Klíčová slova

Autoři

čtk

Komentovat článek: Hegerův poradce plánuje nový typ zdravotního…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Hegerův poradce plánuje nový typ zdravotního…

Komentáře

další 2 komentáře
Marie Ne  | 26. 09. 2011 20:04

Nesouhlasím se vznikem soukromých zdravotních pojišťoven, s jejich náklady a s jejich zisky ze zdravotního pojištění, které platím ze zákona.Žijeme v Evropě, tradice sociálního státu jsou na tomto území dané.

BOB To má být nové pojištění, Pavle Vepřeku?  | 26. 09. 2011 14:06

Nové pojištění by bylo skutečné pojištění v přirozených vztazích, svobodě lékaře léčit své pacienty a s osobní garancí pacienta za propacení zdravotní péče po zrušení rozkrádaného veřejnoprávního pseudopojištění. Nic takového neplánujete, aby pacient ušetřil a lékař byl konečně zaplacen...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné