Přejít na obsah

Hegerův příkaz dorazil do nemocnic. Firmy se k lékařům nedostanou

zpět
25.3.2011
ministerstvo zdravotnictví, MZ ČR
zvětšitministerstvo zdravotnictví, MZ ČRZdroj: wikimedia.org

ministerstvo zdravotnictví, MZ ČR | Zdroj: wikimedia.org

 

Nové fondy. Ministr zdravotnictví se snaží oddělit lékaře od farmaceutických firem. Plánem je i zavedení fondů, z nichž se bude financovat vzdělávání lékařů.

Zatímco odpůrci poukazují na nedořešený systém financování těchto fondů, šéf České lékařské komory Milan Kubek je vítá, vidí v tom šanci pro mladé lékaře.

Nemocnice spravované státem začaly od počátku minulého týdne provádět nový příkaz ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Ten se v rámci své protikorupční strategie snaží zcela přenastavit systém vztahů mezi lékaři a farmaceutickými společnostmi. Do budoucna by mezi nimi měla vzniknout nepropustná bariéra.

Jak ale upozorňují odborníci oslovení HN, úplně oddělit lékaře od farmaceutického průmyslu není možné. „Nějaké vlivy tam vždycky budou. V některých směrech je účast lékařů na kongresech užitečná,“ řekl například Josef Mrázek, viceprezident Svazu pacientů ČR.

Ministerský příkaz, který Heger vydal již na konci ledna a k jehož „technické“ úpravě došlo v polovině března, v současnosti dopadá výlučně na organizace přímo řízené ministerstvem zdravotnictví, nikoliv třeba na praktické lékaře. To je podle Hany Heroldové, advokátky Kocián Šolc Balaštík, další problém. „Nastavení vztahů s farmaceutickými firmami by se mělo zaměřit spíše na obvodní lékaře a specialisty,“ tvrdí.

Fondy se mohou stát dalším místem pro korupci

Základem Hegerova příkazu je vytvoření speciálních fondů na úrovni jednotlivých nemocnic, případně jednoho centrálního na úrovni ministerstva, do nichž budou všechny farmaceutické společnosti poskytovat prostředky určené na vzdělávání lékařů.

Jak ale zdůraznil Radim Petráš, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), kolem organizace fondu panuje spousta nevyřešených otázek: „Například doposud není jasné, jak bude financován a zda do něj budou přispívat jenom firmy. Bude veden pouze za účelem vzdělávání lékařů? A kdo bude hlídat peníze v něm uložené?“ Na všechny tyto otázky ministerstvo nezná odpověď.

Založení fondu však vítá Česká lékařská komora (ČLK). „Díky fondu by se peníze na vzdělávání dostaly k lékařům lépe. To se týká především mladých lékařů, kteří jsou skupinou, která je na tom nejhůře. Prakticky o ničem ve zdravotnictví nerozhodují, a tedy nejsou pro farmaceutické společnosti ničím zajímaví,“ řekl Milan Kubek, prezident ČLK. Ten jako alternativu k Hegerovu řešení nabízí využití fondu Iuventus Medica, jejž založila ČLK právě na podporu vzdělávání mladých lékařů.

Příkaz ministerstva se stane závazný pro doktory až v momentě, kdy dojde k jeho začlenění do interních zaměstnaneckých předpisů jednotlivých zdravotnických zařízení. To by se mohlo stát v řádu týdnů. „Byli bychom rádi, aby byly po nějakou dobu fondy na úrovni jednotlivých nemocnic,“ uvádí mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Současně však připouští i možnost centrálního fondu, který navrhla Národní ekonomická rada vlády.

Oba tyto modely však nesou velká právní rizika a mají mnoho odpůrců. Ti tvrdí, že právě tento koncept vytváří nejlepší prostor pro korupci.

„Já si doopravdy nedokážu představit, že farmaceutické společnosti budou házet na hromadu peníze a o této hromadě bude rozhodovat někdo další,“ řekla HN Jana Vojtíšková, lékařka a vyučující na I. lékařské fakultě UK.

„V Česku vzdělávání lékařů nefinancuje nikdo jiný než farmaceutické společnosti,“ říká. Právě financování vzdělávání může být po zavedení Hegerových opatření problém. Nikdo totiž nedokáže říct, zda budou farmaceutické společnosti tímto novým způsobem ochotny lékaře podporovat.

Když dar, jen nepatrný do 1500 korun

Příkaz ministra stanoví, že lékaři nesmějí přijímat sponzorské dary od uchazečů nebo dodavatelů ve veřejných zakázkách realizovaných nemocnicí. Stejně tak lékař nesmí provádět činnosti, které by hradily společnosti. Dosud upravovaly vztah lékařů a farmaceutických firem například zákon o reklamě, stavovské předpisy či etické kodexy asociací farmaceutických společností.

Dle současného zákona o regulaci reklamy je kupříkladu za dar považována nejen hmotná věc, ale i hotovost, přístup ke vzdělání, nepřiměřené pohoštění či nadměrné poskytování bezplatných vzorů.

Dary lze doktorům věnovat pouze za předpokladu, že jsou nepatrné hodnoty a současně mají vztah k odborné činnosti vykonávané lékařem.

Již dříve přitom Státní ústav pro kontrolu léčiv rozhodl, že nepatrnou hodnotou je částka 1500 korun, a to včetně všech dalších darů poskytnutých lékaři v příslušném roce. Ministerstvo chce ale úpravu obsaženou v zákonu o regulaci reklamy v budoucnu ještě zpřísnit.

Za porušení pravidel může lékař v nemocnici skončit

„Účast lékařů na odborných akcích bude schvalovat vedení nemocnice a tyto výjezdy budou hrazeny z prostředků na vzdělávání,“ komentuje zavádění Hegerova opatření do praxe Egon Havrlant, tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc. Pokud by byla pravidla porušena, šlo by o hrubé porušení pracovní kázně. To by znamenalo i možnost okamžitého ukončení pracovního poměru.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.


Komentovat článek: Hegerův příkaz dorazil do nemocnic. Firmy se k…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné