Hegerův úřad opět ruší ústav, kde se léčí leukémie

Po několikaleté odmlce je na stole rušení pražských nemocnic. Ne sice největších, ale velmi důležitých pro vážně nemocné pacienty.

Informoval o tom deník Insider v úterním vydání s tím, že má v ruce dokument s názvem Návrh restrukturalizace Praha, který sepsaly zdravotní pojišťovny a který minulý čtvrtek rozeslal k připomínkám náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek.

Podle dokumentu má v hlavním městě zaniknout Ústav pro hematologii a krevní transfuzi, Revmatologický ústav a pět menších nemocnic. Nejistý je pak osud Nemocnice Na Homolce.

Nemocnice měly možnost odpovědět do poloviny tohoto týdne a o jejich osudu se velmi pravděpodobně rozhodně už příští pondělí, kdy bude ministr Leoš Heger o návrhu s pojišťovnami jednat. Termínem likvidace má být leden 2013.

Insider zjistil, že obdobné dokumenty se projednávají také v ostatních krajích.

Jedna z variant. Další nejsou známy

Pokud bude Ženíškův dokument schválen, nedostanou Ústav hematologie (ÚHKT) ani Revmatologický ústav na příští rok smlouvu od pojišťoven. Správu budov i léčení pacientů převezme v obou případech přilehlá Všeobecná fakultní nemocnice.

Nic přesnějšího návrh náměstka Ženíška a zdravotních pojišťoven neobsahuje. Likvidaci obou ústavů věnuje už pouze jedinou nepříliš srozumitelnou poznámku: „Zařazením k lůžkovému zdravotnickému zařízení se zabezpečenou základní péčí – možná redukce.“

„Jde pouze o jednu z diskutovaných variant,“ potvrdil věrohodnost nového dokumentu Hegerův mluvčí Vlastimil Sršeň. Podrobnější komentář odmítá do chvíle, než bude další postup projednán s nemocnicemi.

Jaké jsou další varianty transformace pražského zdravotnictví, tak neupřesnil, avšak nějakou variantní verzi škrtů podle Insideru neobdržely ani pražské nemocnice.

Vzpomínka na Julínka

O stejný manévr, jaký nyní předkládají Hegerovi podřízení, se v případě ÚHKT pokusil koncem roku 2007 Tomáš Julínek.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.

Hegerův úřad opět ruší ústav, kde se léčí leukémie
Ohodnoťte tento článek!