Hejtman Bendl chce jednat s novým ředitelem VZP

Středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) se chce setkat s novým ředitelem VZP Josefem Čekalem. Rada kraje mu dnes uložila, aby ředitele oslovil a jednal s ním o uzavření smluv VZP se středočeskými oblastními nemocnicemi. Nemocnice v Kolíně, Kladně, Mladé Boleslavi a Benešově nemají od ledna smlouvy s VZP…

..

PRAHA – Středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) se chce setkat s novým ředitelem VZP Josefem Čekalem. Rada kraje mu dnes uložila, aby ředitele oslovil a jednal s ním o uzavření smluv VZP se středočeskými oblastními nemocnicemi.

Čtyři středočeské nemocnice se začátkem letošního roku ocitly ve složité situaci a hrozí jim finanční problémy. Nemocnice v Kolíně, Kladně, Mladé Boleslavi a Benešově nemají od ledna smlouvy s VZP.

Nijak neomezily péči, ale bez smluv jim pojišťovna zaplatí jen péči akutní a neodkladnou. Ta ovšem představuje jen asi 30 procent veškeré péče, kterou nemocnice poskytují.

„Nechceme nic zanedbat, chceme s novým ředitelem VZP vstoupit do jednání a vytvořit k němu nějakou rozumnou vazbu, aby se podařilo dosíci smluv,“ řekl ČTK mluvčí kraje Martin Kupka.

Kraj se zdravotnickým zařízení snaží pomoci v sobotu jim nabídl půjčku ze svého rozpočtu. Nemocnice o ni budou moci požádat, pokud se dostanou do platebních problémů.

Kraj má zatím jen slovní příslib premiéra Jiřího Paroubka a ministra zdravotnictví Davida Ratha, že VZP uhradí nemocnicím péči zpětně. Krajští zastupitelé s odkazem na příslib vyzvali nuceného správce VZP a náměstka ministra zdravotnictví Antonína Pečenku, aby obratem odsouhlasil podepsání dodatků nebo provizorních smluv mezi středočeskými nemocnicemi a pojišťovnou.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!