Hejtman chce žalovat ministra Ratha

Proti výrokům ministra zdravotnictví Davida Ratha v Hornickém domě v Sokolově při jeho úterní návštěvě Karlovarského kraje, které namířil proti vedení kraje v souvislosti s převodem nemocnic na obchodní společnosti, se ve středu ostře ohradil hejtman kraje Josef Pavel (ODS). Uvažuje o tom, že ho bude žalovat…

Podle Pavla by se měl ministr zdravotnictví krotit . Šéf resortu údajně vůbec nereagoval na výzvy kraje k diskusi

Proti výrokům ministra zdravotnictví Davida Ratha v Hornickém domě v Sokolově při jeho úterní návštěvě Karlovarského kraje, které namířil proti vedení kraje v souvislosti s převodem nemocnic na obchodní společnosti, se ve středu ostře ohradil hejtman kraje Josef Pavel (ODS). Uvažuje o tom, že ho bude žalovat.

„Nabádal pražské lékaře k odmítnutí zdravotní péče, ačkoli sám složil Hippokratovu přísahu,“ komentoval Pavel. „Budu v této souvislosti zvažovat určité právní kroky, a to přesto, že je předvolební čas. Pan ministr by se měl krotit a nepodléhat panice s blížící se prohrou ve volbách v Praze, kde nelze nic jiného než jeho prohru očekávat,“ uvedl hejtman, podle kterého Rath slíbí cokoli, ale pak se slibu nedrží.

Rath se v úterý při diskusi s lékaři ze Sokolovska a Chebska rozčílil a označil vedení kraje za viníky rozvrácených krajských nemocnic, které mají problémy s nedostatkem kvalifikovaného personálu.

Přitom mimo jiné uvedl, že by vedení kraje nebo jejich blízkým přál, aby se dostali do takové rozvrácené krajské nemocnice, diagnózu jim určoval čerstvý absolvent z východních zemí a půlka z nich se už domů z nemocnic nevrátila. „Aby pochopili svoji vlastní hloupost. Do Prahy pak na léčbu nepůjdou, přes mě tam nikdo z nich neprojde. Když se jim něco stane, tak ať si to vyžerou, to co si sami způsobili,“ uvedl Rath před lékaři, přitom podle něj v sokolovské nemocnici před časem vedl internu primář bez potřebné atestace.

Nejdříve nevěřil

„Dozvěděl jsem se z tisku, že až budu hledat odbornou péči, tak do Prahy jet nemohu,“ komentoval Pavel. „Asi budu tedy muset jet do Bayreuthu, teď se nám budou partnerské vztahy s Bavorskem zřejmě hodit,“ pokračoval hejtman.

„Nejdříve jsem slovům ministra Ratha vůbec nevěřil a považoval je za vtip. Je na něm vidět, že se s tím člověkem něco děje a že není zcela v pořádku. Kdyby měl opravdu takovou možnost nařizovat lékařům koho ošetřovat, tak by byl skutečně schopen to udělat. Pak budou seznamy nežádoucích s rudými vykřičníky. To je návrat do 50. let minulého století,“ hodnotil hejtman.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

„Považuji ministra zdravotnictví Davida Ratha za zbabělce,“ uvedl Pavel, podle kterého Rath vůbec nereagoval před několika týdny na jeho výzvu k diskusi o karlovarském zdravotnictví a návštěvě některé z krajských nemocnic. „Takto jen vyštěkává z dálky a pouze na nás útočí, bez jakékoli diskuse,“ pokračoval hejtman. „Ani na dopis nám neodpověděl, že by napsal alespoň, že nemá ODS rád, to ne,“ kritizoval Pavel.

Podle Ratha, který označil ve středu pro agenturní zpravodajství svá úterní slova za nadsázku, nemají kvalifikovaní lékaři zájem o nemocnice v Karlovarském kraji kvůli nejistotě, zda nebudou například v budoucnu privatizovány.

„Stačí, aby se zvedla v krajském zastupitelstvu jedna ruka navíc, a bez jakékoliv odpovědnosti jsou nemocnice nenávratně pryč,“ uvedl Rath, podle kterého zákon o neziskových organizacích má hlavně tomuto zabránit.

Právo

Hejtman chce žalovat ministra Ratha
Ohodnoťte tento článek!