Hejtman Franc: K úniku dat o pacientech nedošlo

dokumentace, kartotéka

Údajným únikem dat o pacientech některých krajských nemocnic se ve čtvrtek zabývalo vedení hradeckého kraje. V reportáži, kterou odvysílala Česká televize, totiž zaznělo, že u stovek až tisíců pacientů, kteří se loni od ledna do září nechali ošetřit v nemocnicích ve Dvoře Králové, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou a Trutnově došlo k narušení soukromí, protože ze zdravotnických zařízení unikla jejich rodná čísla, jména, příslušnost k pojišťovnám, data o diagnózách i léčebných postupech.

Televize za viníka označila společnost Stapro, která pro zmíněné nemocnice vytvořila a spravuje informační systém. Společnost data použila při vypracování analýzy efektivity účtování výkonů u pojišťoven, kterou si u ní objednal Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, jež krajské nemocnice zastřešuje.

Hradecký hejtman Lubomír Franc včera potvrdil, že holding si u firmy Stapro zadal ekonomickou analýzu, ale odmítl, že by z krajských nemocnic unikly osobní údaje pacientů. „Data neobsahovala identifikaci pacientů, neobsahovala ani jméno nebo například bydliště pacienta,“ prohlásil hejtman. Podle něj bylo smluvně zajištěno, že data budou po zpracování analýzy vymazána.

Narušení soukromí pacientů odmítla i společnost Stapro. „Pracovali jsme na základě platné objednávky. K žádnému zcizení, úniku nebo zneužití dat nedošlo,“ sdělila včera Deníku mluvčí společnosti Hana Moulisová.

Vedení kraje zdůraznilo, že analýza zpracovaná firmou Stapro byla určena pouze pro Zdravotnický holding a na veřejnost se nedostala, hejtman Franc však připustil, že nemocnice možná byly o analýze nedostatečně informovány. „Chyba je z našeho pohledu v nedostatečné komunikaci mezi nemocnicemi a Zdravotnickým holdingem,“ řekl hejtman.

Dodal, že kontrolní orgány holdingu a rada kraje nechají prověřit případ a zároveň i systém a mechanismy s nakládáním dat.

Ohodnoťte tento článek!