Hejtman Hašek chce zabránit VZP v rušení lůžek na jihu Moravy

Michal Hašek

Vedení Jihomoravského kraje bude v listopadu jednat s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) o rušení nemocničních lůžek na jihu Moravy. Kraj uzavřel s VZP memorandum o zachování lůžkové péče po velkém rušení lůžek v roce 2011.

Pojišťovna nyní zveřejnila plány na nové smlouvy se zdravotnickými zařízeními, které počítají s dalšími úpravami, například přeměnou 350 lůžek akutní péče. Tato změna situace je nepřijatelná, sdělil včera hejtman Michal Hašek (ČSSD). O změnách bude s pojišťovnou jednat, výsledek bude známý na konci listopadu.

V Jihomoravském kraji by novými smlouvami o akutní lůžkovou péči měly zřejmě úplně přijít nemocnice v Hustopečích a v Tišnově, omezení se týkají i znojemské nemocnice nebo Vojenské nemocnice v Brně. Ředitel regionální pobočky VZP v Brně Jiří Kořínek uvedl, že od nového roku se žádná nemocnice nezruší, některým změnám se však nejspíše nevyhnou.

„V průběhu listopadu budou nabídnuty smlouvy všem nemocnicím tak jako dosud. Nejde o to, že by nějaká nemocnice nedostala nabídku. Bude ale záležet na tom, v jakých odbornostech ty nabídky budou a to budeme upřesňovat v poradním sboru,“ řekl Kořínek.

Lidé z jihu Moravy se podle krajského radního zodpovědného za zdravotnictví Oldřicha Ryšavého (ČSD) nemusejí bát, že by od nového roku nenašli svoji nemocnici nebo svého lékaře. „Budeme jednat o tom, jakým způsobem bude péče v delším horizontu poskytována. Odbornosti budou zachovány a lékaři tam budou nadále dělat tu stejnou práci, jakou dělají,“ uvedl Ryšavý.

Obavy o rušení lůžkové péče vznikly po zveřejnění záměru VZP na uzavírání nových smluv. Některé nemocnice dostanou smlouvu jen na krátkou dobu, některé na delší. Podle Kořínka to však znamená pouze to, že nemocnice s kratší smlouvou budou mít kratší čas na vyjednávání dalšího postupu.

Znepokojení včera vyjádřili i ředitelé dvou nejvíce dotčených nemocnic. „Rušení naší nemocnice znamená hazardování se životem a zdravím obyvatel Tišnovska. Obložnost našich lůžek se pohybuje přes 90 procent, jsou téměř stále plná a je určitě vyšší než využitelnost lůžek ve fakultních nemocnicích,“ řekl šéf tišnovské nemocnice Bořek Semrád.

Jihomoravský kraj má s VZP a ministerstvem zdravotnictví uzavřené memorandum, jehož dodržování bude hejtman Hašek podle svých slov vyžadovat. Po velkém rušení lůžek v roce 2011 se podle memoranda jihu Moravy další velké rušení týkat nemá.

Hejtman Hašek chce zabránit VZP v rušení lůžek na jihu Moravy
Ohodnoťte tento článek!