Přejít na obsah

Hejtman Juránek zdravotníky nepřesvědčil

zpět
12.8.2008

Mezi zaměstnance Úrazové nemocnice Brno přišel v pondělí odpoledne jihomoravský hejtman Stanislav Juránek (KDUČSL). Chtěl zdravotníkům sdělit, že se zajímá o osud jejich nemocnice, kterou ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ruší a (částečně) přesouvá do Fakultní nemocnice Brno (FNB)...

Zaměstnanci brněnské Úrazové nemocnice varují: ve FNB bude méně lůžek a jen jeden operační sál

Hejtman řekl, že v médiích nebyla jeho podpora úrazovce dostatečně patrna. Hned v úvodu svého vystoupení zdůraznil, že se myšlence zachování této nemocnice nezpronevěřil. Lékaři a sestry však jeho slova zpochybňovali.

„Na prvním místě je nutné zachovat odborný tým a k tomu budovu,“ prohlásil Juránek. Připouští variantu přesunu úrazovky do FNB, ale aby existovala jako samostatná složka, nikoli jako součást fakultní nemocnice. Připomněl, že původně se mělo z úrazovky přesunout jen 50 pracovníků traumatýmu, pak se mluvilo o širším kolektivu 350 lidí, nakonec prošla varianta přemístění všech zhruba 600 zaměstnanců.

Předsedkyně místní organizace Lékařského odborového klubu Lenka Doležalová Juránkovi namítla, že probíhající úpravy objektů ve FNB nemohou vytvořit dostatečný prostor pro celou nynější úrazovku. Bude tam o mnoho méně lůžek a jen jeden operační sál, zatímco ÚN jich má šest. A 120 000 ambulantních pacientů, které úrazovka ošetří za rok, by se do Bohunic také nevešlo, varuje Doležalová.

Na nejistotu co bude s lidmi mimo traumatýmu upozornil Julínkem odvolaný ředitel úrazovky Miloš Janeček i další zaměstnanci. Hejtman obhajoval svá dosavadní jednání o úrazovce. Vysvětloval také, proč nedávno vyzval lidovecké poslance, aby ve sněmovně byli proti návrhu zákona předloženého ČSSD o přesunu ÚN na město Brno. „Tato nemocnice nemůže fungovat z jiného rozpočtu než ze státního,“ zopakoval své dřívější vyjádření hejtman.

Přítomné překvapil, že nevěděl o začátku stěhování ÚN letos v listopadu, jak minulý týden oznámil ředitel FNB Roman Kraus. „Pokud nebude v Bohunicích pro úrazovku vše připraveno, nebudu souhlasit,“ ujistil hejtman zdravotníky.

Předseda poslaneckého klubu a kandidát na hejtmana za ČSSD Michal Hašek Právu řekl, že šancí pro zachování této nemocnice je i nadále její převod na město Brno. Hejtman podle Haška jen ukázal, že nemá a nikdy neměl žádné řešení na zachování ÚN. Juránek se podle něj bojí jednoznačně vystoupit proti nápadu ministra Julínka zrušit úrazovku.

Po zániku Úrazové nemocnice bude třeba, aby v jedné z menších nemocnic ve městě vzniklo centrum pro příjem vážně raněných, řekl po setkání se zaměstnanci novinářům hejtman. V Brně jsou dnes tři místa s urgentním zdravotnickým příjmem: Úrazová nemocnice, Fakultní nemocnice Brno a svatoanenská nemocnice. Po zániku Úrazové nemocnice bude třeba, aby ji některé další zařízení nahradilo, řekl Juránek.

Jan Trojan, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Hejtman Juránek zdravotníky nepřesvědčil

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Hejtman Juránek zdravotníky nepřesvědčil

Komentáře

další 2 komentáře
Jiri Wicherek Soudim,  | 13. 08. 2008 08:40

dle nahleho probuzeni pana hejtmana, ze spise, nez osud brnenske urazove nemocnice, mu na srdci lezi jeho vlastni osud po blizicich se volbach. Znovu pripominam naprosto hladky prubeh prestehovani plzenske GPK FN z nevyhovujiciho objektu do novych prostor. V tomto pripade vsak slo opravdu jen o to zlepseni podminek nemocnych a zdravotniku. V Brne se nejspise upatnuji i jine motivace.

Jára Cimrmann Pane hejtmane, děkuji za hezký scénář na novou hru  | 12. 08. 2008 11:38

Úrazovku , pracoviště s dlouholetou tradicí a výbornými výsledky v akutní péči o polytrauama tedy asi zrušíme a perzonál částečně přesuneme. Pak začneme uvažovat v které malé nemocnici toto pracoviště znovu vybudujeme. Přichází v úvahu Delta /kde Agel plánuje bariatrii /, anebo dětská nemocnice, anebo by polytrauamata operovali na onkologii MOU, tam se přece dají operace na chvilku přerušit...? No, vlastně ještě zůstává Vojenská nemocnice. Nebylo tedy lépe, aby šel traumatým rovnou do VN ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné