Hejtman Juránek zdravotníky nepřesvědčil

Titulní obrázek

Mezi zaměstnance Úrazové nemocnice Brno přišel v pondělí odpoledne jihomoravský hejtman Stanislav Juránek (KDUČSL). Chtěl zdravotníkům sdělit, že se zajímá o osud jejich nemocnice, kterou ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ruší a (částečně) přesouvá do Fakultní nemocnice Brno (FNB)…

Zaměstnanci brněnské Úrazové nemocnice varují: ve FNB bude méně lůžek a jen jeden operační sál

Hejtman řekl, že v médiích nebyla jeho podpora úrazovce dostatečně patrna. Hned v úvodu svého vystoupení zdůraznil, že se myšlence zachování této nemocnice nezpronevěřil. Lékaři a sestry však jeho slova zpochybňovali.

„Na prvním místě je nutné zachovat odborný tým a k tomu budovu,“ prohlásil Juránek. Připouští variantu přesunu úrazovky do FNB, ale aby existovala jako samostatná složka, nikoli jako součást fakultní nemocnice. Připomněl, že původně se mělo z úrazovky přesunout jen 50 pracovníků traumatýmu, pak se mluvilo o širším kolektivu 350 lidí, nakonec prošla varianta přemístění všech zhruba 600 zaměstnanců.

Předsedkyně místní organizace Lékařského odborového klubu Lenka Doležalová Juránkovi namítla, že probíhající úpravy objektů ve FNB nemohou vytvořit dostatečný prostor pro celou nynější úrazovku. Bude tam o mnoho méně lůžek a jen jeden operační sál, zatímco ÚN jich má šest. A 120 000 ambulantních pacientů, které úrazovka ošetří za rok, by se do Bohunic také nevešlo, varuje Doležalová.

Na nejistotu co bude s lidmi mimo traumatýmu upozornil Julínkem odvolaný ředitel úrazovky Miloš Janeček i další zaměstnanci. Hejtman obhajoval svá dosavadní jednání o úrazovce. Vysvětloval také, proč nedávno vyzval lidovecké poslance, aby ve sněmovně byli proti návrhu zákona předloženého ČSSD o přesunu ÚN na město Brno. „Tato nemocnice nemůže fungovat z jiného rozpočtu než ze státního,“ zopakoval své dřívější vyjádření hejtman.

Přítomné překvapil, že nevěděl o začátku stěhování ÚN letos v listopadu, jak minulý týden oznámil ředitel FNB Roman Kraus. „Pokud nebude v Bohunicích pro úrazovku vše připraveno, nebudu souhlasit,“ ujistil hejtman zdravotníky.

Předseda poslaneckého klubu a kandidát na hejtmana za ČSSD Michal Hašek Právu řekl, že šancí pro zachování této nemocnice je i nadále její převod na město Brno. Hejtman podle Haška jen ukázal, že nemá a nikdy neměl žádné řešení na zachování ÚN. Juránek se podle něj bojí jednoznačně vystoupit proti nápadu ministra Julínka zrušit úrazovku.

Po zániku Úrazové nemocnice bude třeba, aby v jedné z menších nemocnic ve městě vzniklo centrum pro příjem vážně raněných, řekl po setkání se zaměstnanci novinářům hejtman. V Brně jsou dnes tři místa s urgentním zdravotnickým příjmem: Úrazová nemocnice, Fakultní nemocnice Brno a svatoanenská nemocnice. Po zániku Úrazové nemocnice bude třeba, aby ji některé další zařízení nahradilo, řekl Juránek.

Jan Trojan, Právo

Hejtman Juránek zdravotníky nepřesvědčil
Ohodnoťte tento článek!