Hejtman kraje Vysočina k oddlužení nemocnic

Vládní návrh oddlužení nemocnic podle hejtmana kraje Vysočina Františka Dohnala rozhodně neřeší situaci nemocnic v tomto regionu. „Zajímalo by mě tedy, jaké další kroky má vláda připraveny…“

JIHLAVA – Vládní návrh oddlužení nemocnic podle hejtmana kraje Vysočina Františka Dohnala rozhodně neřeší situaci nemocnic v tomto regionu. „Zajímalo by mě tedy, jaké další kroky má vláda připraveny,“ řekl včera.

„Jestliže jsme přebírali nemocnice se ztrátou 600 miliónů korun a vláda nám vzkazuje, že nám pošle 181,8 miliónu, tak upozorňujeme, že to situaci v kraji Vysočina neřeší,“ dodal.

Z usnesení vlády je podle něj zřejmé, že kabinet nedodržel ani objemy, ani principy, které byly zmiňovány při předchozích jednáních. Výsledná částka převáděná na kraje na úhradu dluhů, které způsobil stát, je menší než ta, jež byla dohodnuta na posledním jednání s premiérem, shrnul.

Rozdělení finanční pomoci státu ve výši 3,469 miliardy korun na pokrytí dluhů bývalých okresních nemocnic, které ve středu schválila vláda, podle něj není vůbec jasné.

„Vláda vůbec nevycházela z auditů, ale z jakýchsi výkazů jedné z příspěvkových organizací ministerstva zdravotnictví,“ upozornil Dohnal.

Podle jeho informací vláda při stanovování příspěvků pro kraje do ztrát nemocnic nezahrnula nadtarifní složky platů, které ředitelé nemocnic vyplatili v minulých letech. Učinili tak ovšem na základě opakovaných pokynů ministra zdravotnictví Bohumila Fišera z konce roku 2000, připomněl hejtman.

Právo, 14.11.2003

Ohodnoťte tento článek!