Hejtman míní: Krize v nemocnici nebyla

Titulní obrázek

I když kvůli vyhrocené situaci v Karlovarské krajské nemocnici vyšly do ulic tisícovky obyvatel, karlovarský hejtman Josef Pavel (ODS) se domnívá, že v nemocnici žádná krize nenastala. „V krajské nemocnici žádná krize není. Máme na mzdy? Máme. Mám čím léčit? Máme. Máme čím v nemocnici svítit? Máme. Já tu tedy krizi nevidím,“ prohlásil Pavel…

Na to nejprve reagoval opoziční zastupitel Jan Horník (SNKED). „V nemocnici krize asi je už jen proto, že máme nedostatek středního personálu. Podle mých informací schází z tohoto sektoru čtyřicet zaměstnanců. To je strašné číslo. Pacienti se skutečně stali rukojmími, nikoliv však lékařů, ale krajského zastupitelstva,“ ohradil se Horník.

Ředitelka sokolovské nemocnice Věra Procházková na to konto poznamenala, že nedostatek středního personálu nezavinilo vedení krajské nemocnice, ale zákon, který nařizuje sestrám doplnit si vysokoškolské vzdělání. Hejtmanův postoj zaskočil ale také dalšího zastupitele, Josefa Murča (KSČM): „Já tedy nevím, pane hejtmane, ale pokud máte dva až tři tisíce lidí v ulicích, zaměstnanci nemocnic vám dávají výpovědi, které ukládají do úschovy k právníkovi, tak já v tom krizi rozhodně vidím,“ prohlásil.

Pavel se zmohl na několik slov, která zakončil konstatováním: „Krize byla zažehnána.“ Murčo si tak neodpustil malou připomínku. „Vedení kraje říká, že žádná krize nebyla, a najednou je zažehnána?“ podivoval se Murčo.

Mimořádné jednání krajského zastupitelstva, které bylo svoláno právě kvůli vyhrocené situaci v krajské nemocnici, trvalo přes čtyři hodiny. Na jednání padlo převážně z úst opozice přes deset návrhů na usnesení, z nichž většina byla konstruktivní a tedy i logická. Zastupitelé ale přijali pouze dva body, odsouhlasili program jednání a dále vzali pouze na vědomí fakt, že se zdravotníci z nemocnice s vedením krajem dohodli.

Zásadní moment nastal i v případě, kdy zastupitel Horník kritizoval, že opozice neměla žádné informace o optimalizaci lůžkové části. „Vždyť přece máte svého zástupce ve zdravotním výboru, kde se to probíralo. Tak neříkejte, že jste o tom nevěděli,“ ohradil se hejtman Pavel. Horník mu ale oponoval, že to není pravda. „Řešilo se to tam. Můžeme se na to zeptat jeho předsedy,“ reagoval hejtman. Šéf výboru Václav Hanzl (ČSSD) však musel dát za pravdu Horníkovi.

Z průběhu jednání byli zdravotníci, kteří vydrželi až do konce – tedy do půl deváté večer, značně rozladěni. „Hejtman nás nezklamal. Zřejměmámeza prvního muže kraje lháře,“ komentovali dění dva z nich.

Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!