Přejít na obsah

Hejtman: Prodej hodonínské nemonice je možný

zpět
8.7.2008

Hodonínské nemocnici hrozila privatizace. Podle všeho však jen jedno odpoledne. V úterý totiž hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek připustil, že prodej soukromému investorovi je jednou z možností jak vyřešit situaci se zadluženou nemocnicí, a to dokonce ještě do krajských voleb. Za pár hodin však své vyjádření stáhl...

„Privatizace může být u těch nemocnic, které nejsou v režimu klíčových. Tam to klidně možné je. Na druhou stranu to ale musí být na základě jasných podkladů,“ řekl Juránek podle Českých novin.cz. Prodávat by se přitom měly čtyři z osmi krajských nemocnic: Ivančicích, Hodoníně, Tišnově a léčebna v Letovicích na Blanensku. Kraj by si pak ponechal nemocnice v Kyjově, Břeclavi, Znojmě a Vyškově.

„V úterý odpoledne zasedl Klub zastupitelů KDUČSL v Zastupitelstvu Jihomoravského kraje a ten vylučuje privatizaci kterékoliv nemocnice. Pod tímto usnesením jsem podepsaný já i radní Adamec,“ uvedl hejtman. Ten připustil, že jeho vyjádření bylo nejednoznačné a nešťastné.

Od hejtmanova prohlášení se distancoval i radní František Adamec, který má zdravotnictví v kraji na starosti.

„Podle mého je to nedorozumění,“ myslí si Adamec stejně jako starosta Hodonína Lubor Šimeček. „ODS na kraji jako koaliční partner o této věci nic neví. Já jako předseda zdravotní komise o tom taky nic nevím. O privatizaci by mohlo rozhodnout zastupitelstvo, nevěřím, že by si v takovéto zásadní věci vedení kraje dovolilo rozhodnout jen v radě,“ uvedl Šimeček.

Proti hejtmanovu prohlášení o privatizaci se ostře postavili sociální demokraté. „Považuji takovou úvahu krajské koalice za faul na občany Jihomoravského kraje,“ reagoval předseda Poslaneckého klubu ČSSD a Juránkův soupeř ve volbách o hejtmanské křeslo Michal Hašek.

Podle hejtmana se ale musí situace v hodonínské nemocnici, která je ve ztrátě dvaatřicet milionů korun, řešit okamžitě. „Ale v žádném případě ne privatizací,“ ujistil. Nový ředitel, Antonín Tesařík, má zdravotnické zařízení dostat z červených čísel do tří měsíců.

„Jestli trend, který nastaví, bude správný, poznáme až v září. Očekávám, že se mu podaří otočit situaci, jako se to podařilo už v Kyjově, kde se z dvacetimilionové ztráty dostali na minus pět,“ nastínil Juránek.

O budoucnosti nemocnice v Hodoníně se mluví dlouho. Původně se měla sloučit s kyjovskou, nyní zase krajští radní plánují, že by se dohodli s Hodonínem na společném provozování zdejších lázní a nemocnice, a ta by se specializovala na ortopedii. O takovém kroku by však museli rozhodnout hodonínští zastupitelé. Zatím však s krajem o této možnosti nikdo z radnice nejednal.

Jana Rybová, Rudolf Půlkrábek, Slovácko


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Slovácko

Komentovat článek: Hejtman: Prodej hodonínské nemonice je možný

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Hejtman: Prodej hodonínské nemonice je možný

Komentáře

další 2 komentáře
Marek Trapné  | 8. 07. 2008 22:43

Do ředitelské funkce v Hodoníně instaloval Baláže samotný Adamec, za současné přítomnosti hejtmana Juránka ve výběrové komisi. Což tak těchto pánů se zeptát na kvalitu jejich práce při výběru bývalého ředitele a současně i na odpovědnost včetně finanční za tento dluh. Jenže " já nic já jsem politik" -prošustrované peníze si daňový poplatníku zaplatíš ze své kapsy ,ne z kapsy Juránka či Adamce.

Talk Hloupost  | 8. 07. 2008 10:31

Pouze nějaký hloupý výrok o hlouposti.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné