Přejít na obsah

Hejtman: prodej nemocnice možný

zpět
2.7.2008

Hodonínské nemocnici hrozila privatizace. Podle všeho však jen jedno odpoledne. V úterý totiž hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek připustil, že prodej soukromému investorovi je jednou z možností, jak vyřešit situaci se zadluženou nemocnicí, a to dokonce ještě do krajských voleb. Za pár hodin však své vyjádření stáhl...

„Privatizace může být u těch nemocnic, které nejsou v režimu klíčových. Tam to klidně možné je. Na druhou stranu to ale musí být na základě jasných podkladů,“ řekl Juránek podle Českých novin.cz. Prodávat by se přitom měly čtyři z osmi krajských nemocnic v Ivančicích, Hodoníně, Tišnově a léčebna v Letovicích na Blanensku. Kraj by si pak ponechal nemocnice v Kyjově, Břeclavi, Znojmě a Vyškově.

„Odpoledne zasedl Klub zastupitelů KDUČSL v Zastupitelstvu Jihomoravského kraje a ten vylučuje privatizaci kterékoliv nemocnice. Pod tímto usnesením jsem podepsaný já i radní Adamec,“ uvedl hejtman. Ten připustil, že jeho vyjádření bylo nejednoznačné a nešťastné.

Od hejtmanova prohlášení se distancoval i radní František Adamec, který má zdravotnictví v kraji na starosti. „Podle mého je to nedorozumění,“ myslí si Adamec stejně jako starosta Hodonína Lubor Šimeček. „ODS na kraji jako koaliční partner o této věci nic neví. Já jako předseda zdravotní komise o tom taky nic nevím. O privatizaci by mohlo rozhodnout zastupitelstvo, nevěřím, že by si v takovéto zásadní věci vedení kraje dovolilo rozhodnout jen v radě,“ uvedl Šimeček.

Proti hejtmanovu prohlášení o privatizaci se ostře postavili sociální demokraté. „Považuji takovou úvahu krajské koalice za faul na občany Jihomoravského kraje,“ reagoval předseda Poslaneckého klubu ČSSD a Juránkův soupeř ve volbách o hejtmanské křeslo Michal Hašek.

Podle hejtmana se ale musí situace v hodonínské nemocnici, která je ve ztrátě dvaatřicet milionů korun, řešit okamžitě. „Ale v žádném případě ne privatizací,“ ujistil. Nový ředitel, Antonín Tesařík, má zdravotnické zařízení dostat z červených čísel do tří měsíců. „Jestli trend, který nastaví, bude správný, poznáme až v září. Očekávám, že se mu podaří otočit situaci, jako se to podařilo už v Kyjově, kde se z dvacetimilionové ztráty dostali na minus pět,“ nastínil Juránek.

O budoucnosti nemocnice v Hodoníně se mluví dlouho.

Původně se měla sloučit s kyjovskou, nyní zase krajští radní plánují, že by se dohodli s Hodonínem na společném provozování zdejších lázní a nemocnice, a ta by se specializovala na ortopedii. O takovém kroku by však museli rozhodnout hodonínští zastupitelé. Zatím však s krajem o této možnosti nikdo z radnice nejednal.

Jana Rybová, Rudolf Půlkrábek, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Hejtman: prodej nemocnice možný

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Hejtman: prodej nemocnice možný

Komentáře

1 komentář
Petr Bouzek Poplašná zpráva  | 3. 07. 2008 05:40

Není informace o možné privatizaci Hodonínské nemocnice nebo její transformaci na specializované ortopedické pracoviště šířením poplašné zprávy přímo z úst hejtmana jihomoravského kraje? Nemocnice v Kyjově je na okraji svých kapacit, není možné, aby přebrala péči za Hodonínskou nemocnici. Ale tento příklad jasně ukazuje, co se může stát se zprivatizovanou nemocnicí, která se dostane do dluhů, což není u nemocnice žádný problém. Takovou nemocnici žádní radní či jiní politici nezachrání. Taková nemocnice se prostě zavře a pacienti budou mít smůlu. Budou si moci koupit příručku "Jak si sám doma vyoperovat slepé střevo".

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné