Hejtman: prodej nemocnice možný

Titulní obrázek

Hodonínské nemocnici hrozila privatizace. Podle všeho však jen jedno odpoledne. V úterý totiž hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek připustil, že prodej soukromému investorovi je jednou z možností, jak vyřešit situaci se zadluženou nemocnicí, a to dokonce ještě do krajských voleb. Za pár hodin však své vyjádření stáhl…

„Privatizace může být u těch nemocnic, které nejsou v režimu klíčových. Tam to klidně možné je. Na druhou stranu to ale musí být na základě jasných podkladů,“ řekl Juránek podle Českých novin.cz. Prodávat by se přitom měly čtyři z osmi krajských nemocnic v Ivančicích, Hodoníně, Tišnově a léčebna v Letovicích na Blanensku. Kraj by si pak ponechal nemocnice v Kyjově, Břeclavi, Znojmě a Vyškově.

„Odpoledne zasedl Klub zastupitelů KDUČSL v Zastupitelstvu Jihomoravského kraje a ten vylučuje privatizaci kterékoliv nemocnice. Pod tímto usnesením jsem podepsaný já i radní Adamec,“ uvedl hejtman. Ten připustil, že jeho vyjádření bylo nejednoznačné a nešťastné.

Od hejtmanova prohlášení se distancoval i radní František Adamec, který má zdravotnictví v kraji na starosti. „Podle mého je to nedorozumění,“ myslí si Adamec stejně jako starosta Hodonína Lubor Šimeček. „ODS na kraji jako koaliční partner o této věci nic neví. Já jako předseda zdravotní komise o tom taky nic nevím. O privatizaci by mohlo rozhodnout zastupitelstvo, nevěřím, že by si v takovéto zásadní věci vedení kraje dovolilo rozhodnout jen v radě,“ uvedl Šimeček.

Proti hejtmanovu prohlášení o privatizaci se ostře postavili sociální demokraté. „Považuji takovou úvahu krajské koalice za faul na občany Jihomoravského kraje,“ reagoval předseda Poslaneckého klubu ČSSD a Juránkův soupeř ve volbách o hejtmanské křeslo Michal Hašek.

Podle hejtmana se ale musí situace v hodonínské nemocnici, která je ve ztrátě dvaatřicet milionů korun, řešit okamžitě. „Ale v žádném případě ne privatizací,“ ujistil. Nový ředitel, Antonín Tesařík, má zdravotnické zařízení dostat z červených čísel do tří měsíců. „Jestli trend, který nastaví, bude správný, poznáme až v září. Očekávám, že se mu podaří otočit situaci, jako se to podařilo už v Kyjově, kde se z dvacetimilionové ztráty dostali na minus pět,“ nastínil Juránek.

O budoucnosti nemocnice v Hodoníně se mluví dlouho.

Původně se měla sloučit s kyjovskou, nyní zase krajští radní plánují, že by se dohodli s Hodonínem na společném provozování zdejších lázní a nemocnice, a ta by se specializovala na ortopedii. O takovém kroku by však museli rozhodnout hodonínští zastupitelé. Zatím však s krajem o této možnosti nikdo z radnice nejednal.

Jana Rybová, Rudolf Půlkrábek, Regionální deník

Hejtman: prodej nemocnice možný
Ohodnoťte tento článek!