Hejtman: Středočeské a pražské nemocnice budou více spolupracovat

chodba, sestry, lékařky, sestra, lékařka

Středočeské a pražské nemocnice budou podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) více spolupracovat. Do konce roku by mohlo být podepsáno memorandum o spolupráci s Thomayerovou nemocnicí a Na Homolce, které by měly fungovat i jako centrální nemocnice pro středočeská zařízení.

Cílem je převést do hlavního města velmi odborné operace a jednodušší zákroky nabízet ve středních Čechách i Pražanům, řekl Petera ČTK.

Spolupráce by měla být oboustranně výhodná. Středočeská zařízení by podle Petery měla lákat pražské pacienty hlavně na komfort. „Jednolůžkové pokoje máme v nových pavilonech už ve standardu,“ připomněl. Poukázal i na to, že řada Pražanů má ve Středočeském kraji chaty či chalupy a už nyní krajská zařízení využívají.

Středočeský kraj má podle hejtmana tu anomálii, že nemá tak jako ostatní kraje jednu centrální nemocnici pro složitější zákroky a ostatní zařízení na ni navázané. „My máme pět nemocnic, které jsou na stejné startovací čáře,“ připomněl Petera. Provádět velmi odborné úkony ve všech oblastních nemocnicích je příliš nákladné a neefektivní.

Oblastní nemocnice ve středních Čechách nebudou podle Petery nikdy schopny zvládat vlastními silami veškeré investice. Cílem je podle něj proto dosáhnout stavu, kdy kraj nebude muset financovat přístrojové vybavení a bude nemocnicím pomáhat jen s investicemi do budov. Krajské nemocnice budou podle Petery potřebovat ještě asi 2,5 miliardy korun na to, aby byly v dobrém stavu. Největší problém je podle něj v současnosti s porodnicemi, které potřebují zrekonstruovat.

Ohodnoťte tento článek!