Hejtmana v dozorčí radě liberecké nemocnice vystřídala opozice

Vladimír Šámal

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) opustil dozorčí radu Krajské nemocnice Liberec, v níž zasedal od 1. března loňského roku. O své rezignaci informoval nemocnici už 26. listopadu, teprve ale valná hromada jeho rezignaci přijala a na jeho místo zvolila zástupce opozice, krajského zastupitele Vladimíra Šámala z ODS. Po jednání o tom ČTK informovala náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová (Změna pro Liberecký kraj).

Půta od začátku považoval své působení v krajské nemocnici za dočasné s cílem největší zdravotnické zařízení v kraji stabilizovat. Teď dostala toto místo v dozorčí radě krajská opozice. „Zároveň jsme dnes zvolili i další dva členy dozorčí rady, kteří budou zastupovat Turnov jako třetího akcionáře nemocnice,“ dodala Kocumová. Turnov bude reprezentovat starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok – SNK) a turnovský zastupitel Tomáš Sláma (ODS), který se mimo jiné uchází o post ředitele krajské záchranné služby.

Krajská nemocnice Liberec je od února 2006 akciovou společností se základním kapitálem 990 milionů korun. Majoritním vlastníkem byl ještě loni Liberecký kraj, menšinový podíl 17,53 procenta akcií drželo město Liberec. Od 1. ledna se však vlastnická struktura největšího zdravotnického zařízení v kraji změnila. Nemocnice se sloučila s Panochovou nemocnicí Turnov, a město Turnov se tak stalo dalším akcionářem největší krajské nemocnice.

Spojením obou nemocnic vzniklo zdravotnické zařízení s 1140 lůžky a více než 2500 zaměstnanci. Pro obě zařízení by mělo být spojení výhodné a roční úspora v nákladech se odhaduje na 15 milionů korun. Liberecký kraj nyní drží 74,23 procenta akcií, 15,77 procenta akcií má město Liberec a deset procent akcií získal Turnov.

„Teprve na dnešní valné hromadě došlo spolu s doplněním dozorčí rady i k vypořádání akciových podílů,“ dodala Kocumová. Zároveň byla schválena i úprava stanov společnosti a také změna v předmětu podnikání. „Nemocnice už třeba nebude sama opravovat auta, ale zase může nakládat s lihem,“ dodala náměstkyně hejtmana.

Ohodnoťte tento článek!