Hejtmani chtějí, ať zrušení 10.000 lůžek prověří ÚOHS

Hejtmani se kvůli rušení 10.000 nemocničních lůžek obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Chtějí, aby věc prošetřil. Zánik lůžek, na kterém se dohodlo ministerstvo zdravotnictví se zdravotními pojišťovnami, podle hejtmanů „nese znaky kartelové dohody“.

V dopise ministrovi zdravotnictví Leoši Hegrovi (TOP 09) to napsali za Asociaci krajů ČR hejtmani Michal Hašek (ČSSD) a Jiří Běhounek (za ČSSD). Lůžka, která se zrušila či mají rušit, jsou podle ministerstva nadbytečná a jejich zánikem se ušetří. Podle krajů naopak krok „povede k destrukci, negativismu a dalšímu prohloubení krize v systému zdravotnictví“.

Zásah do lůžkového fondu, jaký si pojišťovny s ministerstvem dohodly, je podle hejtmanů „bezprecedentním zásahem do systému veřejného zdravotnictví“ a od roku 1991 nemá obdoby. Hejtmani si to vysvětlují jako výsledek tlaku různých nátlakových skupin na ministerstvo.

„Bohužel jde jen o ekonomické zájmy pojišťoven, které de facto nemají majitele a management těchto pojišťoven je svrchovaným a téměř neomezeným správcem finančních prostředků v systému veřejného zdravotnictví,“ napsali.

Rozhodnutí podle hejtmanů také popřelo veškerou práci v regionech, kde se v odborných komisích nad optimální podobou lůžkového fondu scházeli odborníci. Ministerské rozhodnutí naopak podle hejtmanů „otevírá obrovský prostor pro lobbyismus, klientelismus a korupci v nejširším možném měřítku“, protože jen zaměstnanci pojišťoven rozhodnou, kde která péče bude.

Ministerstvo lůžka ruší s vysvětlením, že chce přesměrovat péči do ambulancí a z uspořených peněž umožnit nemocnicím zvýšit platy zdravotníkům. Podle ředitele Fakultní nemocnice Brno Romana Krause, kde se ruší 127 lůžek, však může být o finančních přínosech řeč jen sotva. Nějaké peníze může nemocnici přinést jen snížení počtu lůžek v dětské nemocnici, kde místo nich vzniknou lůžka pro rodiče. Část z nich si pobyty platí.

Podle hejtmanů utíkají ve zdravotnictví peníze úplně jinými směry. Jmenovali například systém úhrad, kdy nemocnice dostávají za stejnou práci různé peníze, kauzu IZIP a „neprůhledný a zcela absurdní systém vytváření souběhu několika úvazků lékařů“. Hejtmanům také vadí to, že je v zemi osm pojišťoven, „když ministerstvo v rámci svého jednání fakticky činí kroky ke koordinaci jejich smluvních vztahů“.

Rušení 10.000 lůžek už dřív kritizovala Asociace českých a moravských nemocnic. „Ministerstvo a osm zdravotních pojišťoven se nemohou domluvit, že budou vypovídat hromadně smlouvy stovkám partnerů, je to kartel jak hrom,“ uvedl její právník Stanislav Fiala.

Ohodnoťte tento článek!