Přejít na obsah

Hejtmani chtějí být prostředníkem mezi ministerstvem a lékaři

zpět
12.1.2011
jednání, smlouva, dohoda
zvětšitjednání, smlouva, dohodaZdroj: www.jenniferlewishr.co.uk

jednání, smlouva, dohoda | Zdroj: www.jenniferlewishr.co.uk

 

Jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) se včera v Ostravě dohodl s moravskoslezským hejtmanem Jaroslavem Palasem (ČSSD) na tom, že hejtmani aktivně vstoupí jako prostředník mezi ministerstvo zdravotnictví a Lékařský odborový klub (LOK).

Tímto krokem by chtěli přispět k odvrácení krize, která hrozí ve zdravotnictví odchodem tisíců lékařů v rámci akce Děkujeme, odcházíme.

„Není normální, aby se ministerstvo na jedné straně a LOK na druhé zakopaly ve svých pozicích a nic se nedělo,“ prohlásil Hašek. Hejtmani nabídku předloží v pátek na svém jednání v Brně s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09).

„V pátek nabídneme jako hejtmani ministrovi zdravotnictví, že budeme určitým převodovým můstkem nebo zprostředkovatelem takových jednání,“ řekl Hašek, který chce, aby všechny strany zasedly k jednacímu stolu a pokusily se najít řešení, které odblokuje současnou situaci.

Plánují územní nemocnice

V Moravskoslezském kraji má k odchodu nakročeno 568 doktorů. Protože by neměl po 1. březnu kdo v nemocnicích léčit, hodlá kraj v rámci krizového scénáře vytvořit čtyři „územní nemocnice“. „Soustředíme do nich lékařské týmy, které zajistí fungování základních oddělení. Tyto územní nemocnice budou poskytovat pouze akutní péči, plánované operace budou muset být odloženy, případně zcela zrušeny,“ vysvětlil hejtman Palas.

S řediteli nemocnic jednali včera představitelé hejtmanství i v dalších krajích.

Nemocnice v Libereckém kraji se mezi sebou dohodly, že nebudou odcházející lékaře přetahovat. Vedení VZP jim pak ústy krajského ředitele Jiřího Benedikta vzkázalo, že s nimi žádné smlouvy na privátní praxe neuzavře. „Nejsou potřeba,“ vysvětlil Benedikt.

Praha přijde o 10 procent lékařů

Prahu, kde včera o situaci jednal primátor Bohuslav Svoboda (ODS) s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09), akce lékařů nezasáhla tak jako Vysočinu či severomoravský kraj. Ale i tak se dotkne především pacientů při dlouhodobých a plánovaných léčbách.

„Praha přijde o 10,6 procenta lékařů. Akutní péče pro Pražany ohrožena nebude, ale u plánovaných operací se termíny zřejmě prodlouží nebo se budou přesouvat,“ řekl Právu po jednání primátor s tím, že v postižených nemocnicích dojde k uzavírání nebo oslabování některých oddělení.


Klíčová slova

Autoři

Václav Pergl, Právo

Související články

3.1. S lékaři to bude velká hra na nervy S lékaři to bude velká hra na nervy
2 příspěvků
13.12. Třetina lékařů jablonecké nemocnice hrozí výpovědí Třetina lékařů jablonecké nemocnice hrozí výpovědí
0 příspěvků
7.12. Čtenáři výhrůžky lékařů neberou Čtenáři výhrůžky lékařů neberou
6 příspěvků
9.11. Lékaři hrozí hromadným odchodem Lékaři hrozí hromadným odchodem
7 příspěvků

Komentovat článek: Hejtmani chtějí být prostředníkem mezi…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Hejtmani chtějí být prostředníkem mezi…

Komentáře

další 4 komentáře
challenger Taková banda komoušů  | 12. 01. 2011 22:42

může být tak leda zdviženým prostředníkem lékařů. Je to jedna velká korupčnická banda, která zaslouží zavřít za katr.

Jiri Zelezny prevodova paka  | 12. 01. 2011 18:19

Hejtmani si zrejme chteji vzit priklad z Pavla Drobila, viz http://www.lidovky.cz/drobil-chtel-bych-byt-prevodovou-pakou-mezi-vladou-a-regiony-p5d-/ln_domov.asp?c=A100617_110635_ln_domov_pks

josef Nesmysl  | 12. 01. 2011 17:21

Plný souhlas jenom doplním,Palas,Konečný komunistická banda opět se zviditelňuje.Za 30 Kč dary je nikdo nebere k odpovědnosti i když rozkradli veřejné finance . Hospodaření v nemocnicích kde političtí soukmenovci sedí ve správních a dozorčích radách se ukazuje jako impotentní milionové propady kdo za to může? Od ZP paušály ať se pracuje nebo ne!!! Krajské dotace z našich daní -paradox je v tom , že soukromá ZZ dotují krajská zařízení, která se chlubí těžkými a mnoha milionovými ztrátami - nikdo z funkcošů zase za nic nemůže pochopitelně.A´t pan Palas nejdřív vysvětlí kde sebral peníze na svoje honosné sídlo.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné