Hejtmani dodají zákon o neziskových nemocnicích

Verzi, kterou mají nyní poslanci projednat, považují hejtmani za protiústavní. Podle nich zasahuje do vlastnických práv krajů, obcí i soukromníků. Žádné dílčí připomínky k této verzi zákona proto dávat nehodlají…

Vlastní návrh zákona o neziskových nemocnicích (NN) hodlají Poslanecké sněmovně ještě do voleb předložit kraje.

Pokud návrh zákona parlament schválí, chtějí se hejtmani obrátit na Ústavní soud.

„Zákon je vyjádřením neopodstatněných snah ministerstva zdravotnictví o centralizaci moci v systému poskytování zdravotní péče. Zákon ve skutečnosti destabilizuje zdravotní systém, znejisťuje pacienty i zaměstnance zejména těch nemocnic, jež nejsou uvedeny na seznamu zařízení, majících tvořit síť zdravotní péče,“ stojí ve stanovisku všech hejtmanů, které včera sdělili novinářům.

Podle hejtmanů by nemocnice, které se nepodvolí diktátu ministerstva, byly odříznuty od veřejného pojištění, což by znamenalo jejich likvidaci.

K předkládání připomínek k zákonu je vyzval před deseti dny ministr zdravotnictví David Rath. „Odmítnutí možnosti vypracovat připomínky považuji za jednoznačný politický akt ze strany ODS,“ řekl včera novinářům Rath v reakci na slova hejtmanů.

Obviňuje je, že chtějí nemocnice převést na soukromé, aby je mohli v horizontu pěti nebo deseti let „rozkrást“.

Podle Ratha má zákon o neziskových nemocnicích vytvořit dostupnou síť akutní lůžkové péče a má být záchranou pro případ, že by většina hejtmanů ODS spustila plošný proces privatizace bez záruky, že občanům zůstanou dostupné jejich nemocnice se základním spektrem akutních oborů.

Neziskové nemocnice by měly podle návrhu zákona automaticky dostávat peníze ze zdravotního pojištění. Ostatní zařízení by na úhrady od pojišťoven nemusela mít nárok.

Pacienti by si v nich museli péči hradit. Podle kritiků zákona by to znamenalo praktickou likvidaci nemocnic. Zákon podporuje sociální demokracie, hlasovat pro něj chtějí i komunisté. Naopak ODS normu ostře napadá a hovoří i o znárodnění.

Unie zaměstnavatelských svazů (UZS) včera doporučila poslancům, aby do doby, než ministerstvo vypracuje ucelenou koncepci zdravotnictví, nepřijímali návrhy, které se dotýkají zdravotního pojištění a fungování nemocnic, tedy ani zákon o neziskových nemocnicích, který bude projednávat Sněmovna. Novinářům to včera oznámil prezident UZS Pavel Ernst.

Ministr Rath podle Ernsta také porušuje dialog mezi vládou, odbory a zástupci zaměstnavatelů. Považují to za vážné ohrožení principů demokracie.

„Jednání v tripartitě obchází tím, že zákony místo ministerstva předkládají vybraní poslanci. Tyto návrhy pak nemůže posoudit ani tripartita, ani legislativní odbor vlády. Takové zásadní změny nelze prosazovat bez dialogu, diskuse a koncepce“ řekl Ernst.

Poslanecký návrh zákona má ve Sněmovně před sebou už jen druhé a třetí čtení. Jeho aktuální verze počítá v první fázi se vznikem téměř 140 veřejných neziskových nemocnic, které by měly nárok na smlouvu se zdravotními pojišťovnami.

Kritici se obávají, že nemocnicím, které v seznamu chybějí, hrozí likvidace, protože je stát odřízne od veřejného pojištění.

Právo

Ohodnoťte tento článek!