Hejtmani jeli za Emmerovou. Zbytečně

Bouřlivé jednání, ostrá slova. Místo očekávaných dvou hodin téměř čtyři. A výsledek? Žádný. Další jednání ministryně Milady Emmerové s hejtmany skončilo krachem. Ani včera se představitelé krajů s ministryní nedohodli, jak pomoci zadluženému zdravotnictví…

„Byl jsem svědkem velmi arogantního jednání paní ministryně,“prohlásil ihned po schůzce středočeský hejtman Petr Bendl (ODS).

Emmerová podle něj jen „nahnala“hejtmany do Prahy k jednání nad závažnými tématy, a pak nepřipustila diskusi. „Zjistili jsme, že jsme spíš na nějakém odborném semináři,“podivoval se hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík (ODS).

Poradce Emmerové Petr Háva ale jejich výroky označil za přehnané. „Pan Bendl patří tradičně k rozhněvaným mužům,“řekl Háva. Dohodu prý jinak bylo možné najít.

Představitelé krajů se s ministryní například domluvili na sjednocení metodiky a sběru dat o hospodaření nemocnic. Bendl ale připomněl účetní trik, na jehož základě se na první pohled zdá, že se jedenácti velkým státním nemocnicím začalo dařit.

„Ministerstvo zdravotnictví jim spolu s ministerstvem financí nařídilo, aby nezapočítávaly dotace do odpisů majetku,“uvedl hejtman. Efekt je jednoduchý: pokud nemocnice neúčtují odpisy, vypadá to, že nemají tak velké dluhy.

Na rozdíl od krajských nemocnic mají tento postup posvěcen. Ministerští úředníci se prý domnívají, že na budoucí opravy nemocnice šetřit nemusí. „Nemocnice ale jednou budou potřebovat okapy nebo vyměnit okna,“varoval Bendl.

Háva však namítá, že ministerstvo současný stav vnímá jen jako přechodné opatření na jeden až dva roky. Po jednání s hejtmany diskutovala Emmerová ještě s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou, který naznačil, že stát možná zdravotnictví finančně pomůže.

Žádá ale úspory. „Není možné dát do systému dodatečné prostředky a dopustit, aby se okamžitě v roce 2006 utratily,“sdělil Sobotka. Zdravotnictví se za 15 let nedočkalo vládní koncepce, stojí čím dál tím víc peněz, a přitom se znovu potýká s dluhy. Lékaři nyní žádají zvýšení mezd. Politici, zástupci lékařů, pojišťoven a nemocnic se však stále nedokážou vzájemně dohodnout.

Tomáš Procházka, Zlínské noviny

Ohodnoťte tento článek!