Přejít na obsah

Hejtmani odmítli snahy o centralizaci či zestátnění záchranky

zpět
18.1.2016
sanitka, záchranná služba, nehoda
zvětšitsanitka, záchranná služba, nehodaZdroj: Shutterstock

sanitka, záchranná služba, nehoda | Zdroj: Shutterstock

 

Hejtmani odmítli jakékoli snahy o centralizaci či zestátnění zdravotnické záchranné služby. Podle nich funguje současný systém, kdy každý kraj řídí svoji záchranku, dobře a není ani problém při komunikaci s ostatními kraji i výjezdech za hranice krajů, řekl v Brně na tiskové konferenci po jednání Asociace krajů ČR její místopředseda Jiří Běhounek (ČSSD).

Hejtmani tak reagovali na prosincové vyjádření České lékařské komory, která navrhuje centrální řízení. Prezident komory Milan Kubek to tehdy zdůvodnil plýtváním peněz. „Česká republika je příliš malá na to, aby měla 14 autonomních zdravotnických systémů,“ řekl Kubek. Předseda sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula (ANO) poukázal také na to, že se na stejné věci dělá 14 výběrových řízení, zatímco by mohlo být jedno centrální.

Podle předsedy Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) už kraje za léta 2003 až 2015 dali do záchranky na platech či na investicích zhruba 30 miliard korun. Kdyby byla snaha záchranky zestátnit, požadovaly by prý kraje tyto peníze od státu zpět. „Čtyři roky funguje zákon o zdravotnické záchranné službě. Zákon o integrovaném záchranném systému také umožňuje státu koordinovat činnost složek,“ zmínil Běhounek policii, hasiče a záchranku. Podle něj je omylem myslet si, že by centralizovaná záchranka zajistila více lékařů, více výjezdových stanic či zlepšení situace posádek. „Není možné, abychom investovali 80 milionů korun do národního propojení integrovaného záchranného systému a pak to začali řešit jinak,“ řekl Běhounek.

Má také vzniknout pracovní skupina Asociace krajů a Asociace zdravotnických záchranných služeb, která by jednotlivé otázky rozpracovala.


Komentovat článek: Hejtmani odmítli snahy o centralizaci či…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Hejtmani odmítli snahy o centralizaci či…

Komentáře

další 2 komentáře
ekonom hejtmani odmítli  | 18. 01. 2016 15:29

Hejtmani snahy o zcentrálnění nebo zestátnění záchranek odmítli zcela oprávněně. Pokud by se vytvořila jedna centrální ZZS, kdo by ji potom financoval a řídil? Pak by ale ani kraje nemohly garantovat její rozsah, a hlavně by ji ani nesměly financovat. Tím by přece nehospodárně nakládaly s krajskými financemi. No a pokud se mluví o zestátnění, pak by mě zajímalo jestli si autoři těchto nápadů (pánové Kubek a spol.) uvědomili, kolik by to stát stálo navíc, kdyby měl financovat provoz záchranek na území celé republiky. A že by se něco ušetřilo na výběrových řízeních, tomu se už nedá věřit vůbec. Takže ať lékařské odbory se věnují smysluplnější práci, a ne vymýšlení takovýchto nesmyslů.

občan lékař Něvědí co činí!  | 18. 01. 2016 09:53

Za roky po tom zhužveném převartu CSSR jsm e zažili tolik problémů s touto službou a ještě zažíjeme. Jednotná doktrína je třeba jako v Armádě, a tu si hejtmani asi budou osobovat též! Hejtman odejde a občane, hledej záchranu! OL

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné