Hejtmani žádají omluvu od Ratha za nařčení z rozkrádání nemocnic

Krajští hejtmani budou žádat, aby se jim ministr zdravotnictví David Rath omluvil za svá nařčení z toho, že rozkrádají krajské nemocnice. Rath hejtmany kritizoval za převod krajských nemocnic na obchodní společnosti. Hejtmani budou omluvu žádat na páteční schůzce s premiérem Jiřím Paroubkem…

BRNO – které by se měl Rath účastnit, řekl novinářům po čtvrtečním jednání asociace krajů její předseda a moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský (ODS).

„Budeme chtít, aby nám pan premiér za svého ministra buď předložil důkazy o tom, že hejtmani rozkrádají nemocnice, a nebo aby ho odvolal,“ řekl novinářům středočeský hejtman Petr Bendl (ODS). Hejtmani očekávají i to, že jim Paroubek předloží konečnou verzi návrhu sporného zákona o neziskových nemocnicích.

ČSSD chce s pomocí zákona zřídit síť veřejných nemocnic, které by měly tvořit základ českého zdravotnictví. Zhruba stovka z 200 nemocnic by se podle tohoto zákona měla změnit na neziskové. Automaticky by měly dostávat peníze ze zdravotního pojištění. Zbývající zařízení by na úhrady od zdravotních pojišťoven nemusela mít nárok a pacienti by si v nich museli péči hradit přímo.

Podle krajů však návrh situaci ve zdravotnictví jenom zkomplikuje a označily jej za protiústavní. Podle nich může znamenat likvidaci desítek nemocnic. „Poslanecký návrh měl již několik verzí a my stále nemáme jeho konečnou podobu, abychom k

ní mohli zaujmout stanovisko,“ zdůraznil Bendl. Připomněl, že při jeho posledním projednávání ve sněmovně poslanci hejtmanům neumožnili se k návrhu vůbec vyjádřit. Takové je podle šéfů krajů výrazem arogance moci.

Aby se taková situace již neopakovala, připravují hejtmani v rámci zákonodárné iniciativy krajů návrh, který by jim zajistil možnost automatického vystupování v parlamentu při projednávání norem, které se bezprostředně týkají krajů.

Hejtmany znepokojuje také situace kolem záchranných zdravotnických služeb. Všeobecná zdravotní pojišťovna po nich chce vrátit přeplatky v řádech desítek milionů korun z let 2001 až 2002. „Jsme nuceni (kraje) splácet dluhy z dob, kdy záchranky byly řízeny státem,“ zdůraznil Tošenovský. Překvapilo je i to s jakou rychlostí nyní postupují soudy, které se případným vracením peněz zabývají. Záchranné služby odmítají dluhy platit, protože by je to mohlo údajně finančně zlikvidovat.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!