Hejtmani žádají omluvu od Ratha za nařčení z rozkrádání nemocnic

Krajští hejtmani budou žádat, aby se jim ministr zdravotnictví David Rath omluvil za svá nařčení z toho, že rozkrádají krajské nemocnice. Rath hejtmany kritizoval za převod krajských nemocnic na obchodní společnosti. Hejtmani budou omluvu žádat na páteční schůzce s premiérem Jiřím Paroubkem…

BRNO – které by se měl Rath účastnit, řekl novinářům po čtvrtečním jednání asociace krajů její předseda a moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský (ODS).

„Budeme chtít, aby nám pan premiér za svého ministra buď předložil důkazy o tom, že hejtmani rozkrádají nemocnice, a nebo aby ho odvolal,“ řekl novinářům středočeský hejtman Petr Bendl (ODS). Hejtmani očekávají i to, že jim Paroubek předloží konečnou verzi návrhu sporného zákona o neziskových nemocnicích.

ČSSD chce s pomocí zákona zřídit síť veřejných nemocnic, které by měly tvořit základ českého zdravotnictví. Zhruba stovka z 200 nemocnic by se podle tohoto zákona měla změnit na neziskové. Automaticky by měly dostávat peníze ze zdravotního pojištění. Zbývající zařízení by na úhrady od zdravotních pojišťoven nemusela mít nárok a pacienti by si v nich museli péči hradit přímo.

Podle krajů však návrh situaci ve zdravotnictví jenom zkomplikuje a označily jej za protiústavní. Podle nich může znamenat likvidaci desítek nemocnic. „Poslanecký návrh měl již několik verzí a my stále nemáme jeho konečnou podobu, abychom k

ní mohli zaujmout stanovisko,“ zdůraznil Bendl. Připomněl, že při jeho posledním projednávání ve sněmovně poslanci hejtmanům neumožnili se k návrhu vůbec vyjádřit. Takové je podle šéfů krajů výrazem arogance moci.

Aby se taková situace již neopakovala, připravují hejtmani v rámci zákonodárné iniciativy krajů návrh, který by jim zajistil možnost automatického vystupování v parlamentu při projednávání norem, které se bezprostředně týkají krajů.

Hejtmany znepokojuje také situace kolem záchranných zdravotnických služeb. Všeobecná zdravotní pojišťovna po nich chce vrátit přeplatky v řádech desítek milionů korun z let 2001 až 2002. „Jsme nuceni (kraje) splácet dluhy z dob, kdy záchranky byly řízeny státem,“ zdůraznil Tošenovský. Překvapilo je i to s jakou rychlostí nyní postupují soudy, které se případným vracením peněz zabývají. Záchranné služby odmítají dluhy platit, protože by je to mohlo údajně finančně zlikvidovat.

ČTK

Hejtmani žádají omluvu od Ratha za nařčení z rozkrádání nemocnic
Ohodnoťte tento článek!