Přejít na obsah

Hematologický ústav čeká nejistý osud

zpět
17.1.2008

Osud špičkového pražského Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) stále není vyjasněn a lidé, kteří v něm pracují, nevědí, co s nimi bude. Odbory se chystají vyhlásit stávkovou pohotovost. Novinářům to včera řekla Ivana Picková, předsedkyně výboru základní organizace Odborového svazu zdravotní a sociální péče v ÚHKT...

Odbory zřejmě vyhlásí stávkovou pohotovost

„O jednání na ministerstvu zdravotnictví nejsou žádné písemné materiály. Nevíme, zda se budeme slučovat se Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN), což prosazuje ministerstvo, nebo ne, a za jakých podmínek,“ uvedla předsedkyně.

Dodala, že odboráři se bojí zániku špičkových léčebných týmů i udržení vysoké úrovně poskytované péče. Zanikla by prý také mezinárodní akreditace JCI, kterou ústav získal loni v červnu.

Předsedkyně uvedla, že lidé pracují pod velkým stresem. „Když se dál bude situace pro ústav negativně vyvíjet, vyhlásíme stávkovou pohotovost, budeme pořádat demonstrace a manifestace,“ uvedla předsedkyně.

Vedení prý nesmí mluvit s novináři

Picková také řekla, že vedení ústavu mělo být na tiskové konferenci, ale ministerstvo zdravotnictví jako zřizovatel ústavu mu to zakázalo.

„Nešlo o žádný zákaz. Šlo o odborářskou tiskovku a nevím, proč by na ní mělo být vedení ústavu, které je odpovědné ministerstvu,“ řekl Právu Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví. Dodal, že „šlo o přirozené rozhodnutí vedení ústavu“.

Cikrt ještě dodal, že na záměru sloučit ústav s VFN se nic nemění a práce finišují. „Obavy odborů jsou v tuto chvíli zbytečné. Vše zůstává, jak je, a řešíme i otázku akreditace,“ řekl Cikrt.

Picková ještě dodala, že na odborářskou tiskovku měl přijít i bývalý ředitel ústavu profesor Pavel Klener, ale narychlo dostal za úkol uspořádat lékařský seminář. Proto se tiskové konference také nezúčastnil. I nad tím vyslovila podiv.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce sloučit ústav sVšeobecnou fakultní nemocnicí a zřídil komisi, která sloučení připravuje. Proti sloučení se postavil profesor Pavel Klener, který byl ředitelem ústavu, ale Julínek ho kvůli tomu odvolal z funkce. Pod petici za zachování ústavu už se podepsalo 6600 pacientů, lékařů a zdravotních sester a v listopadu byla i demonstrace pod okny Julínkova úřadu.

Co se má ještě sloučit:

* Revmatologický ústav s VFN,

* Endokrinologický ústav s Thomayerovou nemocnicí,

* Thomayerova nemocnice s Institutem klinické a experimentální medicíny.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Hematologický ústav čeká nejistý osud

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Hematologický ústav čeká nejistý osud

Komentáře

dalších 8 komentářů
Karel Filip Re:Re:Proč se nemluví o ostatních slučováních?  | 18. 01. 2008 00:30

:-)))) to je jistě možné vysvětlení, jiné možné je, že jim to přijde jako racionální krok

Milan Re:Proč se nemluví o ostatních slučováních?  | 18. 01. 2008 00:02

protože si tam nechají od papalášů nakálet na hlavu a spolknou to, neozvou se- na rozdíl od profesora Klenera.

Karel Filip Proč se nemluví o ostatních slučováních?  | 17. 01. 2008 23:41

Docela by mně zajímalo, proč je veškerá pozornost upřená na ÚHKT a nikoho nevzrušuje slučování Endokrinologického ústavu a Fakultní Thomayerovy nemocnice nebo Fakultní Thomayerovy nemocnice a IKEM, kde jde o fúzi z hlediska kvantitativního podstatně významnější.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné