Hlasování o fúzi nemocnic bude dramatické

Velmi dramatické bude zřejmě čtvrteční hlasování krajského zastupitelstva o pokračování procesu spojení tří nemocnic kraje pod jednu akciovou společnost. Fúzi podporuje ve 45 členném krajském zastupitelstvu jednoznačně ODS s 21 mandátem…

ČSSD nebyla den před jednáním zastupitelstva kraje zdaleka jednotná * Souhlas by mohl znamenat i vyloučení ze strany

Velmi dramatické bude zřejmě čtvrteční hlasování krajského zastupitelstva o pokračování procesu spojení tří nemocnic kraje pod jednu akciovou společnost. Fúzi podporuje ve 45 členném krajském zastupitelstvu jednoznačně ODS s 21 mandátem, ale zastupitelé jejího koaličního partnera ČSSD se sedmi mandáty nebyli den před hlasováním jednotní.

„Karlovarský okresní výkonný výbor přijal usnesení, v němž nesouhlasí s fúzí nemocnic a žádá na jednání krajského zastupitelstva tento bod stáhnout z programu,“ uvedl krajský zastupitel, náměstek karlovarského primátora a člen předsednictva ČSSD Tomáš Hybner, který chce s tímto návrhem vystoupit na čtvrtečním jednání krajského zastupitelstva.

Ještě předtím se má ale sejít předsednictvo krajského výkonného výboru soc. dem. a poté také krajský zastupitelský klub ČSSD. Ten sice už jednal a rozhodl se podpořit fúzi, ale to se stalo ještě před usnesením karlovarského okresního výboru soc. dem.

„Program ČSSD předpokládá převedení nemocnic na neziskové organizace, takže pokud bude někdo z našich zastupitelů kopat za fúzi, půjde proti programu soc. dem.,“ komentoval krajský předseda soc. dem. Pavel Poc, podle kterého ale není situace jednoznačná.

„Kroky ke spojení nemocnic byly nastartovány v kraji dříve, než se o problematice začalo hovořit na centrální úrovni,“ vysvětloval Poc. Spojení nemocnic nepodpoří krajský soc. dem. zastupitel a místostarosta Chebu Pavel Vanoušek.

Stojí za svým městem

„S ohledem na usnesení města Chebu spojení nepodpořím a hlasování se zdržím,“ uvedl. „Uvidíme ale, zda se v poslaneckém klubu nedohodneme na společném postupu,“ dodal. „Problém je v tom, že největší potenciál našeho zdravotnictví je v lidech a nemá smysl přijímat opatření, které nevezmou v nemocnicích za své,“ dodal Vanoušek. Proti fúzi se totiž postavili lékaři chebské a karlovarské nemocnice a rovněž město Karlovy Vary.

Podle náměstka karlovarského hejtmana Petra Horkého (ČSSD) bylo o spojení nemocnic rozhodnuto už v září loňského roku. „Hlasovat budu podle toho, jak se rozhodne poslanecký klub ČSSD,“ dodal. Podle předsedy zdravotního výboru kraje a krajského zastupitele soc. dem. Václava Hanzla nemá fúze nemocnic nic společného se zákonem o neziskových organizacích.

Je to zpolitizováno?

„Věc je zbytečně zpolitizovaná. Pokud bychom měli něco řešit, tak v první řadě vystoupení z koalice s ODS,“ uvedl na dotaz, zda je transformace nemocnic v kraji podporovaná soc. dem. zastupiteli v souladu s programem ČSSD.

Podle Hybnera by hlasování soc. dem. zastupitelů kraje pro fůzi nemocnic mohlo mít další důsledky. „Blíží se krajská konference (pozn. red. – v sobotu 18. března), kam přijede premiér Paroubek. Určitě se otevře i téma fúze nemocnic, kde krajská konference může přehodnotit koaliční smlouvu s ODS a zabývat se dalším působením členů, kteří by šli proti programu ČSSD,“ uvedl Hybner.

„Já doufám, že pro fúzi hlasovat nebudou, ale nechci takto vyhrožovat. Náměstky hejtmana volí krajské zastupitelstvo a ne ČSSD. Určitě ale na druhou stranu existují nástroje včetně vyloučení ze strany, ale já nejsem přítelem takových kroků,“ uvedl ve středu k celé záležitosti Právu Poc.

Rudolf Voleman, Právo

Ohodnoťte tento článek!