Přejít na obsah

Hlavní ruský hygienik vyhlásil boj vránám

zpět
16.3.2006

Za "pernaté vlky" považuje hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko černé vrány, které žijí ve všech ruských městech. Vrány se totiž živí nejen městskými odpadky, ale i mrtvými ptáky, kteří by mohli být nakaženi ptačí chřipkou. Oniščenko dnes vyhlásil vránám válku...

Moskva -

„Vrány je třeba nemilosrdně vybít,“ prohlásil. Právě ony by se prý totiž mohly stát nositelkami viru H5N1, který může být pro člověka smrtelný.

V současné době začala v Rusku vakcinace drůbeže. Podle Oniščenka by do budoucna měli být naočkováni i domácí holubi, ale třeba také divoké kachny, které trvale žijí na jezírkách a rybnících ve velkých městech. Celkem Rusko plánuje ve dvou firmách připravit půl miliardy dávek vakcíny, na boj s nákazou bylo z rozpočtu vyděleno 571 milionů rublů (asi 488,3 milionu korun).

„Domácí holuby očkovat musíme, jenom v Moskvě jich je několik tisícovek,“ poznamenal hygienik. Pracovníci hygienické služby budou kontrolovat remízky a parky ve městech, zda v nich nejsou uhynulí ptáci. Chystají kvůli tomu i specializované ´pracovní soboty´.

Strašit tažné a divoce žijící ptáky například střelbou má podle ruského hygienika smysl jen v blízkosti obydlených míst. „Daleko od lidí ať si ptáci žijí a ať tam i umírají na ptačí chřipku,“ podotkl.

„Čeká nás velmi těžké, ale z pohledu odborníka velmi zajímavé léto,“ řekl Oniščenko novinářům.

Ptačí chřipka byla zatím v Rusku zaznamenána v osmi regionech, hlavně na jihu země. Mezi silně postižené oblasti, kde zemřely nebo byly vybity desítky tisíc kusů drůbeže, patří například Dagestán. Přenos viru na člověka zatím nebyl v Rusku zaznamenán.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Hlavní ruský hygienik vyhlásil boj vránám

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné