Přejít na obsah

Hlavní slabiny zdravotnictví

zpět
15.3.2010
pacient, nemocnice, pokoj, lékařka
zvětšitpacient, nemocnice, pokoj, lékařkaZdroj: www.pangoo.de

pacient, nemocnice, pokoj, lékařka | Zdroj: www.pangoo.de

 

Zdaleka ne vše se pacientům v nemocnicích líbí. Byli i hodně kritičtí v rámci jedné nemocnice k jednotlivým oddělením. Výzkumníci na základě odpovědí pak stanovili hlavní nedostatky nemocnic, jak je vidí pacienti.

Jsou to:

* skutečnost, že neznají ošetřujícího lékaře - lékaři se pacientům nepředstavují;

* nesrozumitelnost odpovědí lékaře - lékař s pacienty sice hovoří, ale pacienti mu nerozumí;

* potřeba většího zapojení do rozhodování o vlastní léčbě - lékaři si často záměrně udržují informační náskok a také autoritativní přístup k pacientovi; * nízká důvěra v ošetřujícího lékaře - lékařům se často nedaří získat důvěru pacientů, která je významným předpokladem pro úspěšnou spolupráci při léčbě;

* nedostatek soukromí při probírání zdravotního stavu - pacientům velmi vadí častá dotazování na pokoji v přítomnosti dalších pacientů, nebo dokonce v čekárně a na chodbě;

* neschopnost lékařů rozptýlit obavy a strach pacienta;

* nespokojenost s čistotou toalet a sprch;

* nespokojenost s dobou ranního buzení, která je většinou před šestou hodinou ranní.


Klíčová slova

Autoři

Václav Pergl, Právo

Komentovat článek: Hlavní slabiny zdravotnictví

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Hlavní slabiny zdravotnictví

Komentáře

další 3 komentáře
Marcela Ad titulek  | 15. 03. 2010 13:49

myslím,že takové zcela nablblé ankety mají za cíl odvést pozornost od toho zásadního. Tomu by i odpovídalo,kolik článků se na tohle téma v novinách vyplýtvalo. A celé jednání mladých lékařů se vešlo do titulku- mladí lékaři už nebudou odcházet do ciziny,ministryně jim pomůže. No fuj, Rudé právo všude kam člověk pohlédne.Ona ideologická cenzura stranického aparátu a ekonomická cenzura zájmových skupin se zase tak moc neliší.

Dr.T zlepšíme jídlo  | 15. 03. 2010 13:00

ad.1 ptákovina ad.2+3+4+6, částečně5: pacient má zřejmě dojem, že za mrzký peníz narazí na superlékaře, superspsychologa a a "superspoustu dalších věcí" v jedné osobě, které má potažmo na každého z nich individuelně několik hodin denně čas - realita je však tomuto na hony vzdálená ad. zbytek - není věcí lékaře cekové resume: jídlo a čas buzení lze změnit lehce, zbytek se bude dále zhoršovat, no alepoň se pac. ve špitále dobře nají :-)

Jiří Wicherek Ad titulek  | 15. 03. 2010 11:21

Pominu-li jeho nesmyslnost - povyseni vysledku pruzkumu v pouhych 15 velkých nemocnicích a ústavech, přímo řízených ministerstvem zdravotnictví na hodnoceni celeho zdravotnictvi, pak, v pripade, ze by hlavnimi slabinami naseho zdravotnictvi mely byt jen ty v clanku uvedene, bylo by nam docela hej. Na ty hlavni slabiny naseho zdravotnictvi vsak pruzkum v tech nemocnicich nejen, ze nebyl zameren, ale, obavam se, tyto jsou obcanum nasi zeme, nezdravotnikum, zcela nezname - presvedcovani obcanu politiky napric spektrem o zajisteni pece pro vsechny, vzdy a vsude, v nejvyssi kvalite... funguje dobre. No, v blahe nevedomosti se zije pomerne v poklidu. Do doby, nez dojde k prozreni... Pak ovsem plati prima umera, ze cim pozdeji k prozreni dojde, tim horsi byvaji jeho dusledky.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné