Přejít na obsah

Hlavní téma voleb v komoře? Peníze

zpět
30.9.2008

Jiří Pekárek nebude znovu kandidovat na post šéfa České stomatologické komory. Do boje o funkci se přihlásili hned čtyři zájemci. Shodují se na tom, že není třeba provádět nějaké revoluční změny a že organizace funguje poměrně dobře. Svým programem chtějí problematiku zubního lékařství a činnost komory spíše zlepšovat, někdy i napravovat...

O post šéfa České stomatologické komory se utkají čtyři kandidáti. Mezi hlavní témata patří ekonomické otázky a nedostatek zubních lékařů.

Již v minulém čísle jsme informovali, že Jiří Pekárek nebude znovu kandidovat na post šéfa České stomatologické komory. Do boje o funkci se přihlásili hned čtyři zájemci. Shodují se na tom, že není třeba provádět nějaké revoluční změny a že organizace funguje poměrně dobře. Svým programem chtějí problematiku zubního lékařství a činnost komory spíše zlepšovat, někdy i napravovat.

Prioritou je vnitřní komunikace a finance

Jeden z kandidátů, Jiří Zeman, se domnívá, že je třeba klást větší důraz na komunikaci uvnitř komory, ale také navenek, tedy s laickou veřejností. „Navenek musí komora důrazně vysvětlovat médiím a laikům, že požadavky na změnu financování zubní péče jsou kroky směřující nejen k odpovídajícímu ohodnocení práce zubních lékařů, ale zejména k podpoře prevence a zvyšování kvality péče na evropskou úroveň,“ tvrdí Zeman.

Zastavit omezování významu na oblastní úrovni chce další z kandidátů, Pavel Chrz. „Ne vždy se daří motivovat kolegy, aby se aktivně zapojili do činnosti komory, zejména na oblastní úrovni, čímž dochází k postupnému nežádoucímu omezování významu oblastních komor. To je potřeba změnit. Určitou slabinu vidím i ve fungování disciplinárního řízení, které musí být vedeno profesionálně. Oblastním orgánům proto musíme poskytnout intenzivnější podporu z centra,“ nastínil Chrz pro Zdravotnictví a medicína své plány.

Stejně jako většina lékařských oborů řeší i stomatologové ekonomické potíže. A i těm se chce věnovat kandidátka Zuzana Vystrčilová. „Trápí nás ekonomika našich praxí, nedostatek zubních lékařů, nefungující LSPP, nedostatečná komunikace s ministerstvem, neochota pojišťoven respektovat ekonomické závislosti,“ naznačuje Vystrčilová proZdraví.Euro.cz. Posledním kandidátem je Josef Kunkela, do boje o křeslo prezidenta komory se pustil s tvrdou kritikou koncepce financování a snahou tuto situaci vylepšit.

Aktuální otázka: nedostatek lékařů

Nový prezident komory se bude muset věnovat dlouhodobému problému, tedy chybějícím stomatologům. Jiří Zeman se domnívá, že nyní dojde k ještě většímu prohloubení nedostatku stomatologů, neboť těch, kteří odcházejí do důchodu, je stále více než absolventů tohoto oboru. Podle něj je tedy třeba dbát na prevenci, změnit organizaci práce a zejména navýšit počet studentů zubních oborů. To podporují i další kandidáti. Podle Pavla Chrze však navýšení naráží na nedostatek finančních prostředků. Je proto třeba pokračovat v jednáních. Podle Zuzany Vystrčilové je jedním z možných řešení i delegace výkonů na další členy týmu.

Michaela Svobodová, Zdravotnictví a medicína


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Zdravotnické noviny

Komentovat článek: Hlavní téma voleb v komoře? Peníze

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Hlavní téma voleb v komoře? Peníze

Komentáře

dalších 23 komentářů
Jiri Wicherek Re:Re:přání a realita  | 2. 10. 2008 08:54

Mily kolego, v tomto pojeti jste se mohl snazit i za byvaleho rezimu. Byli takovi snazivci, ne ze ne. A meli. Snazi se i dnes a maji. Budiz jim to prano. Ja, priznavam, tak snazivy byt neumim. Tak mam co mam. Vite mne ani prilis nezajima jak se ma ten ci onen. Ja jen chci take tu kozu. A jak sjme na tom my? Co je nam platne, pri rtegulacicha limitech, statem urcenou cenou nasi prace platne? Jak se muzeme snazit? Jen venovat vice casu za neodpovidajici cenu.

zubař Re:přání a realita  | 2. 10. 2008 08:37

Já se toho pána na Hradě musím zastat, ač není mým oblíbencem. Dnes už zaplaťpámbu žijeme v době, kdy ten kdo se stará má reálnou šanci mít. Ne vždy, ale často. To, že mu to pak někdo sebere, ať už lapkové nebo stát formou daní, to je jiná kapitola.

Jiri Wicherek přání a realita  | 1. 10. 2008 21:58

Pred lety jeden chytry pan, t.c. sidlici na Hrade, pravil, ze kdo se bude snazit, ten bude mit. Kdo tedy nema, ten se zrejme malo snazil. Ja si od te doby rikam, ze jsem se malo snazil a zije se mi tak lepe. Zkuste to take, fakt to pomaha. Jo a zkuste si prat ne aby ta koza sousedovi chcipla, ale abyste mel take takovou..... Dejte vsak pozor, abyste dopadl lepe, nez ten soused az mu prijdou na to, kde na tu kozu vzal. Vim, je to u nas dosti vyjimecne, ale cas od casu se to stane....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné