Hlavní téma voleb v komoře? Peníze

Titulní obrázek

Jiří Pekárek nebude znovu kandidovat na post šéfa České stomatologické komory. Do boje o funkci se přihlásili hned čtyři zájemci. Shodují se na tom, že není třeba provádět nějaké revoluční změny a že organizace funguje poměrně dobře. Svým programem chtějí problematiku zubního lékařství a činnost komory spíše zlepšovat, někdy i napravovat…

O post šéfa České stomatologické komory se utkají čtyři kandidáti. Mezi hlavní témata patří ekonomické otázky a nedostatek zubních lékařů.

Již v minulém čísle jsme informovali, že Jiří Pekárek nebude znovu kandidovat na post šéfa České stomatologické komory. Do boje o funkci se přihlásili hned čtyři zájemci. Shodují se na tom, že není třeba provádět nějaké revoluční změny a že organizace funguje poměrně dobře. Svým programem chtějí problematiku zubního lékařství a činnost komory spíše zlepšovat, někdy i napravovat.

Prioritou je vnitřní komunikace a finance

Jeden z kandidátů, Jiří Zeman, se domnívá, že je třeba klást větší důraz na komunikaci uvnitř komory, ale také navenek, tedy s laickou veřejností. „Navenek musí komora důrazně vysvětlovat médiím a laikům, že požadavky na změnu financování zubní péče jsou kroky směřující nejen k odpovídajícímu ohodnocení práce zubních lékařů, ale zejména k podpoře prevence a zvyšování kvality péče na evropskou úroveň,“ tvrdí Zeman.

Zastavit omezování významu na oblastní úrovni chce další z kandidátů, Pavel Chrz. „Ne vždy se daří motivovat kolegy, aby se aktivně zapojili do činnosti komory, zejména na oblastní úrovni, čímž dochází k postupnému nežádoucímu omezování významu oblastních komor. To je potřeba změnit. Určitou slabinu vidím i ve fungování disciplinárního řízení, které musí být vedeno profesionálně. Oblastním orgánům proto musíme poskytnout intenzivnější podporu z centra,“ nastínil Chrz pro Zdravotnictví a medicína své plány.

Stejně jako většina lékařských oborů řeší i stomatologové ekonomické potíže. A i těm se chce věnovat kandidátka Zuzana Vystrčilová. „Trápí nás ekonomika našich praxí, nedostatek zubních lékařů, nefungující LSPP, nedostatečná komunikace s ministerstvem, neochota pojišťoven respektovat ekonomické závislosti,“ naznačuje Vystrčilová proZdraví.Euro.cz. Posledním kandidátem je Josef Kunkela, do boje o křeslo prezidenta komory se pustil s tvrdou kritikou koncepce financování a snahou tuto situaci vylepšit.

Aktuální otázka: nedostatek lékařů

Nový prezident komory se bude muset věnovat dlouhodobému problému, tedy chybějícím stomatologům. Jiří Zeman se domnívá, že nyní dojde k ještě většímu prohloubení nedostatku stomatologů, neboť těch, kteří odcházejí do důchodu, je stále více než absolventů tohoto oboru. Podle něj je tedy třeba dbát na prevenci, změnit organizaci práce a zejména navýšit počet studentů zubních oborů. To podporují i další kandidáti. Podle Pavla Chrze však navýšení naráží na nedostatek finančních prostředků. Je proto třeba pokračovat v jednáních. Podle Zuzany Vystrčilové je jedním z možných řešení i delegace výkonů na další členy týmu.

Michaela Svobodová, Zdravotnictví a medicína

Hlavní téma voleb v komoře? Peníze
Ohodnoťte tento článek!