Hlavní události kolem nového protikuřáckého zákona

Hlavní události kolem nového protikuřáckého zákona (od 31. května začne platit zákaz kouření v restauracích.

Duben 2013 – Ministerstvo zdravotnictví poslalo do vnějšího připomínkového řízení návrh nového zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a návykových látek. Počítalo s tím, že měl od ledna 2014 zakázat kouření v restauracích. Norma dál určovala, že podniky budou muset mít v nabídce vždy alespoň jeden nealkoholický nápoj stejného objemu jako nejlevnější alkoholický nápoj.

Červenec 2014 – Kvůli zdržení při přípravě zákona ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že nová norma by mohla platit od ledna 2016.

28. ledna 2015 – Vláda zveřejnila návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a návykových látek, který připravilo ministerstvo zdravotnictví. Snahou bylo prosadit úplný zákaz kouření v restauracích, na koncertech či na tanečních zábavách. Nový zákon měl nahradit normu, která s některými změnami platí od ledna 2006.

4. února 2015 – Ministerstvo zdravotnictví zařadilo nový protikuřácký zákon, zahrnující ochranu zdraví před škodlivými účinky alkoholu a nelegálních drog, mezi tři hlavní priority svého legislativního plánu pro rok 2015.

3. června 2015 – Vláda schválila návrh zákona, podle něhož by měl nově platit úplný zákaz kouření cigaret v restauracích, na koncertech a tanečních zábavách. Norma také zakazovala prodej cigaret a alkoholických nápojů v automatech a zaváděla i další opatření na omezení spotřeby tabáku a alkoholu.

16. října 2015 – Prezident Miloš Zeman zopakoval, že nebude vetovat protikuřácký zákon, ať bude schválen v jakékoli podobě. Cítil by se ve střetu zájmů. Zákon ale Zeman, který je sám kuřákem, považoval za nesmyslný.

8. prosince 2015 – Sněmovna se začala zabývat návrhem protikuřáckého zákona. V prvním kole poslanci normu schválili 15. prosince, během dalšího projednávání se ve Sněmovně sešlo více než 200 pozměňovacích návrhů.

25. května 2016 – Sněmovna zákon neschválila. Normu podpořilo v závěrečném hlasování 80 ze 175 přítomných poslanců. Zákon byl zamítnut i hlasy koaličního hnutí ANO. Kontroverzním bodem se stala hlavně přijatá změna poslance ODS Marka Bendy, díky níž by mohly v restauracích vznikat kuřárny.

30. května 2016 – Vláda znovu poslala do Sněmovny návrh protikuřáckého zákona. Ministři jednomyslně schválili nový návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který zapracovává i některé pozměňovací návrhy poslanců.

9. prosince 2016 – Sněmovna schválila úplný zákaz kouření v restauracích platný od května 2017.

19. ledna 2017 – Zákon schválil i Senát.

14. února 2017 – Zákon podepsal prezident Miloš Zeman.

16. března 2017 – Senátoři navrhli Ústavnímu soudu zrušení zákazu kouření v restauracích nebo prodeje alkoholu z automatů. Návrh podepsalo 20 členů horní komory v čele s jejím místopředsedou Jaroslavem Kuberou (ODS).

Ohodnoťte tento článek!