HN: Julínek chce kompenzovat poplatky snížením marží lékáren

Titulní obrázek

Spolu se zavedením třicetikorunových poplatků za vydání léku v lékárně chce ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) mírně snížit zisk lékárníků z každého prodaného léku. Medikamenty by tak o pár korun zlevnily, uvádějí Hospodářské noviny…

Lékárníci se záměrem nesouhlasí. Snížení marží by částečně zmírnilo vyšší náklady pacientů, o celých 30 korun však marže lékáren určitě neklesne. Část z nového poplatku jim musí zůstat. Přibudou totiž nové povinnosti s evidencí léků, píšou HN.

Julínkův náměstek pro lékovou politiku Pavel Hroboň odhadl, že na administrativu lékáren spojenou s vybíráním poplatků by z nich mohla jít asi třetina, tedy deset korun. To znamená, že ceny léků by klesly v průměru o 20 korun. Poklesem cen by však ještě zamíchalo zvýšení sazby DPH z pěti na devět procent. Léky nad 500 korun by kvůli ní nezlevnily.

„V žádném případě nechceme, aby proti naší vůli někdo zaváděl vybírání poplatku za balení léku a zároveň s tím spojil snížení marží,“ uvedl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Lékárníci podle něj od pacientů žádné poplatky vybírat nechtějí – výrazně by prý vzrostl počet nevyzvednutých receptů. Chudoba navrhuje, aby poplatek vybírali při předepsání léku přímo lékaři.

Kvůli zavedení poplatků se podle HN nesníží jen marže lékárníků, ale poplatky budou mít vliv i na to, kolik zaplatí zdravotní pojišťovny lékařům a nemocnicím. Dostanou příští rok přidáno méně než obvykle. „O šedesátikorunový poplatek za pobyt v nemocnici by se určitě měl snížit růst úhrad pojišťovny,“ řekl HN ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. Podobně by se měl podle něj o výnos z poplatků snížit i růst plateb praktickým lékařům. S tím souhlasí i Hroboň. „Určitě ale příští rok nedojde k absolutnímu snížení úhrad zdravotních pojišťoven,“ ubezpečil. Pokud by po reformě zdravotnictví rostly celkové výdaje zdravotních pojišťoven pomaleji než jejich příjmy, snížil by Julínek od roku 2010 odvody lidí na zdravotní pojištění o půl procenta, píšou HN.

ČTK

HN: Julínek chce kompenzovat poplatky snížením marží lékáren
Ohodnoťte tento článek!