Přejít na obsah

HN: Julínek chce prosadit devět reformních zákonů zdravotnictví

zpět
3.8.2007

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek má v plánu prosadit devět reformních zákonů, které mají změnit podstatnou část českého zdravotnictví. Píší to dnešní Hospodářské noviny (HN). Reformní plán podle nich zahrnuje změnu fungování zdravotních pojišťoven i nemocnic...

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek má v plánu prosadit devět reformních zákonů, které mají změnit podstatnou část českého zdravotnictví. Píší to dnešní Hospodářské noviny (HN). Reformní plán podle nich zahrnuje změnu fungování zdravotních pojišťoven, nemocnic nebo ordinací, ale i změny ve zdravotní záchranné službě a ve vzdělávání lékařů.

Plán změn ve zdravotnictví, který má za dva týdny schválit vláda, se pacientů dotkne daleko víc než zavedení poplatků u lékaře, které budou za necelé dva týdny schvalovat poslanci, píšou HN.

Julínek chce v reformě například přesně vymezit péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění a zároveň maximálně o tři procenta zúžit její objem. Pacienti by si měli nově platit některé výkony u zubaře nebo u plastického chirurga, víc by zaplatili i za lázně a některé zdravotnické pomůcky, píše list. Pokud pojišťovny pacientům hrazenou péči nezajistí, měl by podle HN proti nim v budoucnosti moci zasáhnout nově zřízený Úřad pro dohled nad zdravotními pojišťovnami.

Pacienti by si také na rozdíl ode dneška měli moct legálně připlatit na všechno, co není hrazené z pojištění. Od toho si ministerstvo údajně slibuje omezení korupce a kratší lhůty na operace. Od roku 2009 by pojišťovny rovněž měly ze zákona mít povinnost zajistit pacientovi praktického lékaře, zubaře nebo specialistu.

Velkou proměnou by zřejmě měly projít i fakultní nemocnice s ročním obratem přes 40 miliard korun. Stát většinu z nich změní na univerzitní nemocnice a převede je na neziskové akciové společnosti, píšou HN. Jejich ředitelé by podle listu měli dostat individuální smlouvy s vysokými platy a měli by být osobně zodpovědní za hospodaření nemocnic.

ČTK, HN


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK, HN

Komentovat článek: HN: Julínek chce prosadit devět reformních…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku HN: Julínek chce prosadit devět reformních…

Komentáře

dalších 33 komentářů
TEST Re:test  | 6. 08. 2007 23:58

Nejspíš šlo o dočasné vyřazení!

Bohumír Šimek Re:Re:Re:Soukromé pojišťovny se také nemusejí doplatit  | 6. 08. 2007 23:57

Naše pojišťovny nejsou skutečnými pojišťovnami, ale pouhými redistributory naší zdravotní daně. Proto nemají potřebu rozlišovat mezi kvalitními a nekvalitními lékaři. Dokonce kvalitní a šetrné lékaře pokutují regulačními mechanismy.

Bohumír Šimek Re:Co si budeme povídat....  | 6. 08. 2007 23:49

Hlavním hráčem ve zdravotnictví by měl být dnes zcela vyřazený pacient. Jemu by se mělo umožnit vybírat si lékaře, který je pro něho nejvhodnější a kterého si hodlá platit. Pokud budou hlavním hráčem pojišťovny, ostrouhají lékaři i jejich pacienti. A jestliže to spěje k této cestě (podle Vás), nespěje to k lepšímu! Škoda, že odborníci teoretici nedají na zkušenosti lékařů z prsxe. Ve zdravotnictví jde o mnohem delikátnější věci, než dokáží ekonomové pochopit. Ústřední léčebné medium je důvěra mezi pacietem a lékařem, kterou se všichni ze všech stran snaží zničit a volí jako nosné médium úzdravy drahé přístroje. Proč nechcete levné zdravotnictví, když na drahé nemáme? Nebo snad politikům ve skutečnosti nezáleží ani na pacientech ani na lékařích?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné