HN: Julínek chce prosadit devět reformních zákonů zdravotnictví

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek má v plánu prosadit devět reformních zákonů, které mají změnit podstatnou část českého zdravotnictví. Píší to dnešní Hospodářské noviny (HN). Reformní plán podle nich zahrnuje změnu fungování zdravotních pojišťoven i nemocnic…

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek má v plánu prosadit devět reformních zákonů, které mají změnit podstatnou část českého zdravotnictví. Píší to dnešní Hospodářské noviny (HN). Reformní plán podle nich zahrnuje změnu fungování zdravotních pojišťoven, nemocnic nebo ordinací, ale i změny ve zdravotní záchranné službě a ve vzdělávání lékařů.

Plán změn ve zdravotnictví, který má za dva týdny schválit vláda, se pacientů dotkne daleko víc než zavedení poplatků u lékaře, které budou za necelé dva týdny schvalovat poslanci, píšou HN.

Julínek chce v reformě například přesně vymezit péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění a zároveň maximálně o tři procenta zúžit její objem. Pacienti by si měli nově platit některé výkony u zubaře nebo u plastického chirurga, víc by zaplatili i za lázně a některé zdravotnické pomůcky, píše list. Pokud pojišťovny pacientům hrazenou péči nezajistí, měl by podle HN proti nim v budoucnosti moci zasáhnout nově zřízený Úřad pro dohled nad zdravotními pojišťovnami.

Pacienti by si také na rozdíl ode dneška měli moct legálně připlatit na všechno, co není hrazené z pojištění. Od toho si ministerstvo údajně slibuje omezení korupce a kratší lhůty na operace. Od roku 2009 by pojišťovny rovněž měly ze zákona mít povinnost zajistit pacientovi praktického lékaře, zubaře nebo specialistu.

Velkou proměnou by zřejmě měly projít i fakultní nemocnice s ročním obratem přes 40 miliard korun. Stát většinu z nich změní na univerzitní nemocnice a převede je na neziskové akciové společnosti, píšou HN. Jejich ředitelé by podle listu měli dostat individuální smlouvy s vysokými platy a měli by být osobně zodpovědní za hospodaření nemocnic.

ČTK, HN

HN: Julínek chce prosadit devět reformních zákonů zdravotnictví
Ohodnoťte tento článek!