HN: Julínek prověří hospodaření státních zdravotnických zařízení

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) chce v příštích týdnech prověřit hospodaření všech zdravotnických zařízení, které vlastní stát. Po kontrole ministerstvo vydá kritéria, podle nichž bude sledovat hospodárnost při nákupu přístrojů, léků a dalších služeb. Pokud některý z ředitelů nebude schopný požadavky splnit, hrozí mu odvolání. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN)…

Praha –

„Prověříme hlavně způsob nákupu zdravotnických pomůcek a léků. Zaměříme se také na plýtvání a nadužívání léčiv na úrovni jednotlivých nemocničních oddělení,“ řekl HN Julínek.

Po kontrole vydá ministerstvo kritéria, podle nichž bude sledovat hospodárnost utracených peněz za materiál a služby, které nemocnicím poskytují jejich dodavatelé. Pokud některý z ředitelů zdravotnických zařízení nebude schopen požadavky úřadu splnit, hrozí mu odvolání.

„Nechci, aby se opakovala situace, kdy se budou špatně hospodařícím nemocnicím dávat miliardy navíc. Je to nefér vůči těm ostatním nemocnicím, které umějí hospodařit dobře,“ řekl deníku ministr.

Julínek se chce zaměřit na nemocnice, které musel stát kvůli jejich finančním problémům podpořit stamiliony korun. Stát dal letos na oddlužení nemocnic asi 1,8 miliardy korun. Nejvíc – skoro 390 milionů – dostala brněnská Fakultní nemocnice U sv. Anny, přes 375 milionů od státu získala Všeobecná fakultní nemocnice a skoro 345 milionů korun obdržela Fakultní Thomayerova nemocnice.

Ministr chce také prověřit zařízení, u nichž má podezření, že mají s pojišťovnami nadstandardně výhodné smlouvy. Jde například o Všeobecnou fakultní nemocnici nebo nemocnici v Motole. Ředitelé nemocnic Julínkovo podezření odmítají, uvedl deník.

ČTK

HN: Julínek prověří hospodaření státních zdravotnických zařízení
Ohodnoťte tento článek!