Přejít na obsah

HN: Lékařská komora chce omezit Kubkovy pravomoci

zpět
23.10.2006

Některým členům představenstva České lékařské komory (ČLK) se nelíbí, že je prezident komory Milan Kubek údajně při rozhodování o klíčových věcech obchází. Na listopadovém sjezdu největší lékařské organizace se proto pokusí oslabit jeho pravomoci a předloží sjezdu ke schválení změnu stanov. Uvádějí to Hospodářské noviny...

Praha -

Prezident ČLK může podle současných stanov rozhodovat téměř o všem sám. Jmenuje třeba členy vědecké rady, v nutných případech rozhoduje za představenstvo a řídí administrativu komory. Pokud by sjezd změny schválil, mohlo by představenstvo Kubka úkolovat.

„Současné stavovské předpisy jsou napsané tak, že prezident může přijmout jakékoli rozhodnutí, které jinak spadá do kompetence představenstva, a je okamžitě platné. To je princip, který je špatný,“ tvrdí člen představenstva Zorjan Jojko, jenž návrhy na okleštění Kubkových kompetencí podepsal.

Prezident komory Kubek považuje Jojkovy návrhy za útok nejen na sebe, ale i na celou lékařskou komoru. „Je to účelový návrh motivovaný mou osobou. Jde o snahu oslabit mne, abych nemohl bránit snahám zatáhnout ČLK do politiky. Komora musí být nadstranická a spolupracovat se všemi politickými stranami tak, aby to bylo ku prospěchu lékařů,“ uvedl. Ti, co návrh prosazují, podle něj slouží ODS.

Ještě horší ale podle Kubka je, že by komora přijetím Jojkových návrhů přišla o svou akceschopnost. „Podle jejich návrhů by nemohla žádná organizace fungovat. Účelem je zlikvidovat ČLK jako významnou organizaci, která brání lékaře. Jsem přesvědčený, že to sjezd odmítne,“ věří Kubek.

Jojko tvrdí, že ho k sepsání změn stanov osobní důvody nevedly. „Není to útok proti nikomu. Pravdou je, že Kubek své rozsáhlé pravomoci několikrát využil,“ dodal. S omezením pravomocí šéfa ČLK souhlasí i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. „Zkušenost s prezidenty Rathem a Kubkem je taková, že zneužívali komoru ke svým zájmům a překračovali kompetence,“ míní Julínek.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: HN: Lékařská komora chce omezit Kubkovy…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku HN: Lékařská komora chce omezit Kubkovy…

Komentáře

další 4 komentáře
nelékař Re:Camera Obscura  | 23. 10. 2006 22:44

Pan Šilhan vyjádřil i můj názor....děkuji mu tímto za vyčerpávající článek.

Milan Šilhan Camera Obscura  | 23. 10. 2006 19:12

K detailům vzniku návrhu "komorového zákona" č. 220/1991 Sb. v roce 1990 a 1991, se můžeme vrátit někdy později. Uvádím to pouze proto, že všechny zásadní chyby, které se později a nejsilněji za Rathova prezidentského působení a nyní Kubkova projevily, byly usnadněny deformovaným návrhem tohoto zákona a navíc jeho legislativní ( zkrácenou ! ) cestou, která nešla do sněmovny prostřednictvím MZ, ale jako poslanecká iniciativa poslance Dr P.Loma. Pak již nebylo tak nesnadné vnitřními předpisy ( komorovými řády ) obsah zákona měnit a postupně nepřímou novelizací zdeformovat ČLK do podoby autoritativní organizace s "centrální" ( vzpomeňte na demokratický centralismus KSČ ) autoritou "prezidenta", který pak mohl uplatňovat kompetence odpovídající nikoliv demokratické veřejnoprávní profesní korporaci, ale totalitní lékařské politické strany s povinným členstvím. Následně nikoliv jako výhodou pro lékaře, ale jako přítěží směrovanou proti osobním svobodám členů. Jestliže se Dr Kubek brání tomu, aby nové vedení ČLK "nemohlo zatahovat ČLK do politiky", je to naprostý výsměch skutečnosti a jeho ústy tradovaná rathovská lež. Kdo jiný než Rath a Kubek zatáhli ČLK do stranické politiky ? Kubek se mýlí : ČLK nemůže spolupracovat s žádnými politickými stranami. Může k nim mít korektní vztahy, ale to je naprosto všechno. ČLK "musí přijít" o svou odborářskou pseudo-akceschopnost, protože takto představuje pouze "druhé poschodí" odborových činností nedobrovolně placených í neodboráři. Bránit lékaře odboráře ČLK nemusí, od toho jsou v ČR k dispozioci odborové organizace. Nemusí ani bránit smluvní lékaře a soukromé lékaře, kteří mají plnohodnotné vlastní oficiální a fungující zástupčí sdružení. Džbán antikolegiality ze strany Dr Ratha a Dr Kubka byl naplněn urážkami smluvních kolegů. Ze strany smluvních lékařů pak zcela zákonitě přetekl, když Dr Rath a Dr Kubek zneužili hlasovací mašiny neorientovaných poslanců parlamentu k tomu, aby zákon přenesl vyjednávací demokratické pravomoci organizací poskytovatelů podle § 17 zák.č. 48/1997 Sb. pouze na ČLK. Pro tento Rathův a Kubkův krok je jen těžko najít výraz pro odsouzení obou posledních prezidentů ČLK, kteří zneužili ( pouze pro posílení svých osobních politických ambicí ) hrubým způsobem svoje pravomoci ( zmanipulovaným protiprávním usnesením ČLK ) proti zájmům velké skupiny svých kolegů. Nejen Dr Jojko, ale celá řada ostatních členů ČLK je na správné cestě radikálně ukončit éru ČLK coby zneužité totalitní-profesní korporace. To, co v článku říká ministr Dr Julínek k hodnocení činnosti Dr Ratha a Dr Kubka je jen slabý odvar skutečnosti. Proto nepostačí jen zmírnění pravomocí prezidenta ČLK, musí se zásadně znovelizovat a zdemokratizovat celý komorový zákon, aby odpovídal identickým právním předpisům v EU.

lékař všemocný střážce  | 23. 10. 2006 15:24

Dle vyjádření Dr. Kubka mi napadá, že je všemocným a všemohoucím strážcem nad lékařskou komorou a jedině on je garantem všeho správného. Napadá mi jediná otázka. K čemu jsou vlastně potřebné jednotlivé orgány lékařské komory?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné