HN: Lékařská komora chce omezit Kubkovy pravomoci

Titulní obrázek

Některým členům představenstva České lékařské komory (ČLK) se nelíbí, že je prezident komory Milan Kubek údajně při rozhodování o klíčových věcech obchází. Na listopadovém sjezdu největší lékařské organizace se proto pokusí oslabit jeho pravomoci a předloží sjezdu ke schválení změnu stanov. Uvádějí to Hospodářské noviny…

Praha –

Prezident ČLK může podle současných stanov rozhodovat téměř o všem sám. Jmenuje třeba členy vědecké rady, v nutných případech rozhoduje za představenstvo a řídí administrativu komory. Pokud by sjezd změny schválil, mohlo by představenstvo Kubka úkolovat.

„Současné stavovské předpisy jsou napsané tak, že prezident může přijmout jakékoli rozhodnutí, které jinak spadá do kompetence představenstva, a je okamžitě platné. To je princip, který je špatný,“ tvrdí člen představenstva Zorjan Jojko, jenž návrhy na okleštění Kubkových kompetencí podepsal.

Prezident komory Kubek považuje Jojkovy návrhy za útok nejen na sebe, ale i na celou lékařskou komoru. „Je to účelový návrh motivovaný mou osobou. Jde o snahu oslabit mne, abych nemohl bránit snahám zatáhnout ČLK do politiky. Komora musí být nadstranická a spolupracovat se všemi politickými stranami tak, aby to bylo ku prospěchu lékařů,“ uvedl. Ti, co návrh prosazují, podle něj slouží ODS.

Ještě horší ale podle Kubka je, že by komora přijetím Jojkových návrhů přišla o svou akceschopnost. „Podle jejich návrhů by nemohla žádná organizace fungovat. Účelem je zlikvidovat ČLK jako významnou organizaci, která brání lékaře. Jsem přesvědčený, že to sjezd odmítne,“ věří Kubek.

Jojko tvrdí, že ho k sepsání změn stanov osobní důvody nevedly. „Není to útok proti nikomu. Pravdou je, že Kubek své rozsáhlé pravomoci několikrát využil,“ dodal. S omezením pravomocí šéfa ČLK souhlasí i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. „Zkušenost s prezidenty Rathem a Kubkem je taková, že zneužívali komoru ke svým zájmům a překračovali kompetence,“ míní Julínek.

ČTK

HN: Lékařská komora chce omezit Kubkovy pravomoci
Ohodnoťte tento článek!