Přejít na obsah

HN: Nemocnice asi vrátí část dotací, které dostaly na oddlužení

zpět
3.11.2006

Některé nemocnice zřejmě budou muset vrátit státu desítky milionů korun, které dostaly letos v březnu na uhrazení svých dluhů. Jde hlavně o špitály, které se polepšily a po zaplacení starých závazků hospodaří vyrovnaně, píšou to Hospodářské noviny (HN). Hospodaření nemocnic nyní tak ohrožují právě daně z peněz, kterými jim chtěl stát pomoci...

Praha -

Téměř 1,8 miliardy korun, které stát na jaře do nemocnic poslal, měly formu provozní dotace. Ty se do jejich hospodaření započítávají jako normální příjem. A z něho musí nemocnice po odečtení nákladů zaplatit daň. Šest nejvíce oddlužených nemocnic teď díky dotacím vykazuje dohromady téměř miliardový zisk. Ten by musely na konci roku zdanit 24 procenty, uvedly HN.

Exministr zdravotnictví David Rath, který o dotacích rozhodl, byl s exministrem financí Bohuslavem Sobotkou domluven, že oddluženým nemocnicím stát daně z dotací odpustí. „Je absurdní, aby se dotace ze státního rozpočtu danila zpátky do státního rozpočtu,“ řekl HN Rath. Odpuštění daní se v těchto dnech snaží s ministerstvem financí domluvit i nový ministr zdravotnictví. Zatím se mu to podle HN nepovedlo.

Například Thomayerova nemocnice podle HN dostala od státu na jaře 345 milionů korun a obratem jimi zaplatila svým věřitelům. Její hospodaření je letos po odečtení státní dotace několik milionů v plusu. Teď jí hrozí, že za letošní rok zaplatí na daních skoro 85 milionů korun. Tyto peníze však nemocnice nemá. A pokud je bude muset uhradit, zadluží se a zpozdí platby dodavatelům. „Doba, v níž platíme našim dodavatelům, by se zvýšila zhruba o 30 dní,“ uvedl šéf Thomayerovy nemocnice Petr Malý.

ČTK, HN


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK, HN

Komentovat článek: HN: Nemocnice asi vrátí část dotací, které…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku HN: Nemocnice asi vrátí část dotací, které…

Komentáře

další 2 komentáře
Milan Šilhan Nástroje a cíle  | 4. 11. 2006 10:45

Vážený pane daňový poradče,u pana poslance Ratha nemáte co do činění s konzistentní odpovědnou osobností "politika", ale s osobností anomálni, s rysy populistického narcisty - "pseudopolitika". Vy jste upozornil na jedno Rathovo vychloubání a na jeden jeho krok, který měl za cíl jen vyzdvihnout jeho "zásluhy" o zdravotnictví. Šlo o malý stupínek k moci. Do stejného pytle patří i jeho "žebříček nemocnic", jeho úhradové vyhlášky a konečně celý jeho narychlo spíchnutý zákon o "veřejných neziskových nemocnicích", o kterém tak jak jeho poradci, tak on sám věděl, že má "neústavní části". Jelikož však šlo v prvé řadě o Rathovo zviditelnění "neziskovosti" ( s prováděcími předpisy v nedohlednu ) a o přeměnu jeho populistických nástrojů v politický kapitál, celý cirkus s "veřejnou neziskovostí" se stal politickým konfliktem a "účelovou volební show". Bude zajímavé, jak se bude nyní Rath chovat jako zcela nový politický bafuňář, když Ústavní soud tím, že zrušil jen neústavní částí zmíněného zákona, současně otevřel další legislativní konání směřující k nápravě ústavních chyb. Bude Rath schopen racionálního přístupu k neziskovosti nemocnic, nebo bude pokračovat ve svém konzistzentním demagogickém populismu ( který dnes již jeho politické okolí ohrožuje )?

Ing. Zdeněk Charvát Někdo nemyslel  | 3. 11. 2006 17:39

Bohužel se, opět, jako již po několikáté, projevila naprostá ekonomická neschopnost vnímání u bývalého ministra zdravotnictví Dr. Ratha a všech jeho poradců. Postup, kdy v Poslanecké sněmovně prosazuje běžnou provozní dotaci, byl naprostý nesmysl. Stačilo by, kdyby se podíval na způsob, jak bylo oddlužení řešeno v letech 2003 a 2004, kdy státní okresní nemocnice přecházely pod kraje. A mimo jiné, jestliže je v článku uvedeno, že ministr zdravotnictví Rath projednal s ministrem financí Sobotkou, že oddlužené nemocnice budou zproštěny od placení daně z této dotace, pak jak autor článku, tak ten, kdo k němu poskytl podklady, vůbec neznají český právní řád. Přece není možné, aby se dva ministři "dohodli", že některé subjekty - plátci daně z příjmů, nebudou muset z části příjmů, která není ale v zákoně vymezena, platit daň z příjmu právnických osob. A pokud si něco podobného dohadovali, pak se dopustili porušení právního řádu, a ze strany ministra financí Sobotky, pokud by toto doopravdy slíbil, by se muselo asi jednat o trestný čin neoprávněného krácení daně a zneužití pravomoce veřejného činitele.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné