HN: Nemocnice asi vrátí část dotací, které dostaly na oddlužení

Titulní obrázek

Některé nemocnice zřejmě budou muset vrátit státu desítky milionů korun, které dostaly letos v březnu na uhrazení svých dluhů. Jde hlavně o špitály, které se polepšily a po zaplacení starých závazků hospodaří vyrovnaně, píšou to Hospodářské noviny (HN). Hospodaření nemocnic nyní tak ohrožují právě daně z peněz, kterými jim chtěl stát pomoci…

Praha –

Téměř 1,8 miliardy korun, které stát na jaře do nemocnic poslal, měly formu provozní dotace. Ty se do jejich hospodaření započítávají jako normální příjem. A z něho musí nemocnice po odečtení nákladů zaplatit daň. Šest nejvíce oddlužených nemocnic teď díky dotacím vykazuje dohromady téměř miliardový zisk. Ten by musely na konci roku zdanit 24 procenty, uvedly HN.

Exministr zdravotnictví David Rath, který o dotacích rozhodl, byl s exministrem financí Bohuslavem Sobotkou domluven, že oddluženým nemocnicím stát daně z dotací odpustí. „Je absurdní, aby se dotace ze státního rozpočtu danila zpátky do státního rozpočtu,“ řekl HN Rath. Odpuštění daní se v těchto dnech snaží s ministerstvem financí domluvit i nový ministr zdravotnictví. Zatím se mu to podle HN nepovedlo.

Například Thomayerova nemocnice podle HN dostala od státu na jaře 345 milionů korun a obratem jimi zaplatila svým věřitelům. Její hospodaření je letos po odečtení státní dotace několik milionů v plusu. Teď jí hrozí, že za letošní rok zaplatí na daních skoro 85 milionů korun. Tyto peníze však nemocnice nemá. A pokud je bude muset uhradit, zadluží se a zpozdí platby dodavatelům. „Doba, v níž platíme našim dodavatelům, by se zvýšila zhruba o 30 dní,“ uvedl šéf Thomayerovy nemocnice Petr Malý.

ČTK, HN

HN: Nemocnice asi vrátí část dotací, které dostaly na oddlužení
Ohodnoťte tento článek!