HN: Rath chystá radikálnější změny než Julínek

Titulní obrázek

Exministr zdravotnictví chystá radikálnější změny ve zdravotnictví než současný ministr. Rathův návrh sice kromě poplatku za den v nemocnici nepočítá se spoluúčastí pacientů, ti by ale pomocí platebních karet platili za jednoduché zákroky a vyšetření…

Exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) chystá radikálnější změny ve zdravotnictví než současný ministr Tomáš Julínek (ODS). Rathův návrh reformy sice kromě poplatku za den v nemocnici nepočítá se spoluúčastí pacientů, ti by ale pomocí platebních karet platili za jednoduché zákroky a vyšetření. Peníze by jim poté pojišťovna vracela zpět. Informují o tom pondělní Hospodářské noviny.

Změnou plateb ve zdravotnictví chce Rath snížit počet návštěv u lékaře, aniž by musel podstatně zvýšit spoluúčast ošetřovaných. Šlo by podle něj o psychologický efekt – pacient sice neplatí spoluúčast, ale půjčuje na několik dní své peníze.

Každý pacient by dostal ve spolupráci se svou bankou a pojišťovnou elektronickou čipovou kartu. Lékaři by si museli pořídit čtečky, sloužící k vyúčtování jejich péče. Pacienti by také mohli mít na kartách chráněné údaje o svém zdraví.

Rath chce podle HN také radikálně snížit počet těch pojišťoven, které by směly poskytovat základní péči. A to až na jedinou. Navrhuje, aby se Všeobecná zdravotní pojišťovna sloučila s Vojenskou pojišťovnou a Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra, a vytvořily tak jednu obrovskou státní platebnu, jež by měla monopol na poskytování základní zdravotní péče. Zbývajících šest zaměstnaneckých pojišťoven by mohlo pacientům poskytovat jen komerční připojištění.

I když v mateřské ČSSD Rath se svou reformou asi uspěje, ministerstvo zdravotnictví ji odmítá. „Placení za vyšetření a následné vracení peněz je mnohem dražší než zavedení poplatků. Je výhodné pro lékaře, ale rozhodně ne pro pacienty,“ prohlásil Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

ČTK

HN: Rath chystá radikálnější změny než Julínek
Ohodnoťte tento článek!