Přejít na obsah

HN: Rath chystá radikálnější změny než Julínek

zpět
7.5.2007

Exministr zdravotnictví chystá radikálnější změny ve zdravotnictví než současný ministr. Rathův návrh sice kromě poplatku za den v nemocnici nepočítá se spoluúčastí pacientů, ti by ale pomocí platebních karet platili za jednoduché zákroky a vyšetření...

Exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) chystá radikálnější změny ve zdravotnictví než současný ministr Tomáš Julínek (ODS). Rathův návrh reformy sice kromě poplatku za den v nemocnici nepočítá se spoluúčastí pacientů, ti by ale pomocí platebních karet platili za jednoduché zákroky a vyšetření. Peníze by jim poté pojišťovna vracela zpět. Informují o tom pondělní Hospodářské noviny.

Změnou plateb ve zdravotnictví chce Rath snížit počet návštěv u lékaře, aniž by musel podstatně zvýšit spoluúčast ošetřovaných. Šlo by podle něj o psychologický efekt - pacient sice neplatí spoluúčast, ale půjčuje na několik dní své peníze.

Každý pacient by dostal ve spolupráci se svou bankou a pojišťovnou elektronickou čipovou kartu. Lékaři by si museli pořídit čtečky, sloužící k vyúčtování jejich péče. Pacienti by také mohli mít na kartách chráněné údaje o svém zdraví.

Rath chce podle HN také radikálně snížit počet těch pojišťoven, které by směly poskytovat základní péči. A to až na jedinou. Navrhuje, aby se Všeobecná zdravotní pojišťovna sloučila s Vojenskou pojišťovnou a Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra, a vytvořily tak jednu obrovskou státní platebnu, jež by měla monopol na poskytování základní zdravotní péče. Zbývajících šest zaměstnaneckých pojišťoven by mohlo pacientům poskytovat jen komerční připojištění.

I když v mateřské ČSSD Rath se svou reformou asi uspěje, ministerstvo zdravotnictví ji odmítá. „Placení za vyšetření a následné vracení peněz je mnohem dražší než zavedení poplatků. Je výhodné pro lékaře, ale rozhodně ne pro pacienty,“ prohlásil Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: HN: Rath chystá radikálnější změny než Julínek

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku HN: Rath chystá radikálnější změny než Julínek

Komentáře

dalších 12 komentářů
Bohumír Šimek Re:Re:Dobře si přečtěte, co Rath navrhuje,  | 9. 05. 2007 22:25

Podmínkou Vašeho nápadu je, že budou ze zákona moci fungovat jako pojišťovny. Ale ony to ze zákona mají zakázané!?! Není to absurdní?

Neléčené zdravotnoct Re:To není reforma  | 8. 05. 2007 23:34

Až budou pacienti méně dozrávat do stádia akutních případů.

Silver69 Re:Dobře si přečtěte, co Rath navrhuje,  | 8. 05. 2007 22:43

Ten nápad se sloučením pojišťoven jsem ani nebral vážně. To je zcela mimo realitu. Ve vyspělé Evropě je jenom jedna země s podobným systémem a to UK. A tam probíhá diskuze, co udělat se situací, který nevyhovuje snad nikomu. Více pojišťoven a ať si konkurují, to je jediná možná cesta k tomu, aby se pocient stal zákazníkem a ne prosebníkem.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné