Hodek: výběr provozovatele Nemocnice na Františku nezrušíme

Praha 1 nezruší řízení na výběr koncesionáře, který by provozoval Nemocnici na Františku. Zároveň odmítá návrh Prahy 7, aby byla převedena na hlavní město. Včera to sdělil radní Prahy 1 i magistrátu Daniel Hodek (ČSSD).

Zastupitelé Prahy 7 přijali v pondělí usnesení, že nemocnici využívá mnoho jejích obyvatel a podmínky koncese jsou nevýhodné a nezaručují kvalitní služby. Praha 1 vypsala tendr na provozovatele v polovině listopadu a vybrat ho chce do 15. ledna 2018.

„Mrzí mě, že pan starosta (Jan) Čižinský, se kterým jsem v minulosti vždy spolupracoval a dobře vycházel, se nijak nepokusil o součinnost či osobní kontakt se mnou a zvolil raději tuto populisticky líbivou a mediálně zajímavější formu svého příspěvku do diskuze týkající se Nemocnice na Františku,“ uvedl Hodek.

Radnice dává na provoz zařízení asi 60 milionů korun ročně a dalších 30 až 40 milionů stojí obnova přístrojů a vybavení. „Během příštího roku by Praha 1 musela na řádný provoz investovat částku kolem 100 miliónů,“ uvedl Hodek. Koncesní řízení podle něj zajistí, že kvalita služeb neklesne. Pokud radnici nedorazí vyhovující nabídka, řízení prý zruší.

Podle Čižinského by bylo nejlepší, kdyby Nemocnici Na Františku převzal magistrát. Ten nyní neprovozuje žádnou nemocnici. To Hodek odmítl. „Prioritou hlavního města rozhodně v této chvíli není rozvíjet a provozovat vlastní nemocniční zařízení,“ uvedl.

Celková hodnota koncese na 35 let je odhadována na 10,5 miliardy korun. Firmy mohou nabídky podávat do 14. prosince, vítěz by měl být znám 15. ledna a smlouva vstoupit v platnost od 1. března. Praha 1 stanovila nájemné půl milionu měsíčně, zároveň však podmínky koncese navrhují kompenzaci ze strany radnice řádově ve výši 50 až 60 milionů korun ročně. Konkrétní podoba smlouvy však vzejde až z výběrového řízení.

Nemocnice na Františku je jedinou nemocnici, kterou v Praze provozuje městská část. Vlastní nemocnici nemá ani magistrát, pouze Městskou polikliniku. Nemocnice má 120 lůžek akutních a 60 léčebny dlouhodobě nemocných, což jsou necelá dvě procenta pražského lůžkového fondu.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!