Hodonín a Lednice získaly peníze z EU na rozvoj lázeňství

Jihomoravská města Hodonín a Lednice získala z fondů evropské unie přes 140 milionů korun na rozvoj lázeňství. Peníze použijí na stavbu lázeňských budov, které budou stát celkem 270 milionů korun, řekl ředitel Lázní Hodonín Milan Sýkora.

HODONÍN/LEDNICE –

V Hodoníně jsou nyní jediné léčebné lázně v Jihomoravském kraji a má tam vzniknout nová budova pro 100 pacientů. V objektu budou jídelny, balneoprovoz, kongresový sál a dalším zázemí. Sýkora uvedl, že předpokládané náklady činí zhruba 150 milionů korun.

V Lednici má vyrůst objekt s 80 lůžky a nový lázeňský provoz pro 150 lidí včetně menšího kulturního sálu. Předpokládané náklady jsou v tomto případě asi 120 milionů korun.

Obce budou hledat ještě další zdroje peněz, chtějí se například obrátit na Jihomoravský kraj.

Způsob financování vzejde podle Sýkory z výběrového řízení. Případné úvěry budou muset schválit zastupitelstva obou měst. Jejich představitelé doufají, že k zaplacení projektu pak budou dostačující výnosy z lázeňství.

Projekt počítá s tím, že rozšíření hodonínských lázní bude hotové v posledním čtvrtletí roku 2006 a nové zázemí v Lednici pak do konce roku 2006.

Sýkora uvedl, že přes asi 30kilometrovou vzdálenost jsou obě města nejbližšími partnery pro rozvoj lázeňství v regionu.

Navíc mají stejný léčebný zdroj, takže Hodonín bude moci lépe předávat své zkušenosti lednickému provozu. V Hodoníně využívají lázně jodobromovou vodu k léčbě pohybového ústrojí. Lednice dosáhla uznání svého zdroje jako léčivého loni.

Starosta Lednice Libor Kabát si od lázní slibuje podporu cestovního ruchu. Město je ročně sice cílem statisíců turistů mířících do lednického zámku a Lednicko-valtického areálu, ale tento zájem je sezonní. Lázně by právě tento výkyv v návštěvnosti mohly podle Kabáta částečně utlumit.

čtk

Ohodnoťte tento článek!