Holcát: Je dohoda na půjčce 1,5 miliardy korun od vlády pro VZP

Martin Holcát

Všeobecná zdravotní pojišťovna by měla dostat do listopadu od vlády půjčku 1,5 miliardy korun. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát. Na tuto částku už má příslib od ministerstva financí.

„My už jsme se dohodli zatím na miliardě a půl a budeme hledat ještě miliardu, protože to by bylo potřeba,“ řekl Holcát. Ohledně druhé částky pro VZP řekl, že existuje víc možností. Jednou z nich je, že by peníze na šest měsíců poskytlo ministerstvo zdravotnictví, ale podle něj je otázkou, zda by to bylo legální.

Vláda podle něj připraví i plán odkupu pohledávek za zdravotními pojišťovnami, ale připraví ho tak, aby ho dostala až nová Poslanecká sněmovna. Volby se uskuteční příští pátek a sobotu, Sněmovna by se mohla sejít poprvé ke konci listopadu. „Buďto to dáme ještě my, nebo to bude dávat až nová vláda,“ dodal. Odkup pohledávek podle něj musí schvalovat Sněmovna a nemůže to udělat pouze vláda.

VZP podle dřívějších informací potřebuje první půjčku do 25. listopadu, aby uhradila první splátku tzv. předsunuté platby, zbytek v prosinci na druhou splátku. Z půjčky chce VZP dát půl miliardy na platby nemocnicím.

Senát už také schválil jako jedno z řešení situace ve zdravotnictví vládní zákonné opatření, kterým se od ledna zvýší platby za pojištěnce státu o celkem 4,7 miliardy korun. Ve zdravotním pojištění se očekává na konci roku schodek osm až deset miliard, celkem resort spotřebuje 290 miliard.

Holcát také řekl, že zrušení poplatků, které ve volební kampani prosazují některé strany, by znamenalo pro zdravotnictví výpadek 5,5 miliardy korun. „Tak se musí říct, jak se tam dostanou ty peníze,“ podotkl.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!