Holcát navrhne vládě změny ve správní radě VZP

Martin Holcát.

Ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát navrhne ve středu vládě, aby odvolala ze správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) pět z deseti členů jmenovaných za stát a místo nich jmenovala nové.

Podle seznamu, který ČTK poskytlo ministerstvo, by měli ve správní radě skončit její předseda a bývalý náměstek ministra Petr Nosek, z členů pak bývalý první náměstek ministra Marek Ženíšek, Petr Zimmermann, Josef Slovák a Zdeněk Zajíček. Pravděpodobný budoucí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) se ale nad krokem ministra v demisi pozastavil.

Za nové členy správní rady navrhuje Holcát svého náměstka Petra Saláka, Jana Kvačka a Martina Mátla, Rostislava Vyzulu a Michala Zděnka.

Mluvčí Viktorie Plívová ČTK řekla, že je to „technická věc“, jde o běžnou obměnu za členy, kteří již skončili ve funkcích, z nichž byli do správní rady vysláni.

Podle Němečka mohl Holcát s obměnou počkat na nového ministra, mandát členům rady nekončí, spěch tedy není na místě. Jde o členy za stát, se kterými bude spolupracovat nový ministr. Z lidí, kteří se mají stát novými členy rady, zná blíže jen Saláka, ostatní jen málo nebo vůbec.

„Byl bych rád, kdyby počkali, ale co můžu dělat. Jsem z toho trochu v rozpacích, nevím, co k tomu pana ministra vedlo,“ řekl Němeček ČTK.

Návrhy na změny chystají i poslanci, kteří z třicetičlenné rady volí 20 členů. Složení rady by se tak mělo změnit podle výsledků voleb, strany v ní mají poměrné zastoupení. Podle seznamu, o němž dnes informovaly Lidové noviny, by poslanci mohli vyslat do rady například exministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) či nezávislou senátorku Alenu Dernerovou.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!