Homolka chce přísně dbát na soukromí pacientů

Na ošetření v ambulanci se nemá čekat déle než patnáct minut. Pražská Nemocnice Na Homolce, která letos získala prestižní mezinárodní akreditaci, se chce v příštím roce zaměřit především na soukromí pacienta ve zdravotnickém procesu…

„Znamená to důsledně sledovat a kontrolovat dodržování pacientova práva na soukromí v nejrůznějších situacích,“ řekl Právu ředitel této nemocnice Oldřich Šubrt. Zdravotníci Homolky musejí velice přísně dodržovat tzv. desatero, v němž jsou následující zásady:

* Nezpovídat pacienta před jinými osobami.

* Informovat pacienta o jeho zdravotním stavu.

* Omezit přítomnost třetích osob při vyšetřování.

* Vždy klepat na dveře včetně pacientských pokojů.

* Lékařskou vizitu neprovádět tak, aby to byl výslech před svědky.

* Důsledně hovořit s pacientem, zejména ze strany lékaře.

* Zbytečně pacienta nesvlékat při vyšetření.

* Nenechávat zdravotnickou dokumentaci bez dozoru.

* Správně transportovat pacienta na různá vyšetření.

* Pacienta oslovovat jménem. „V mnohém se to zdá samozřejmé, ale ne vždy se to dodržuje,“ konstatoval Šubrt.

Homolka by také ráda, aby nikdo nečekal na ošetření v ambulanci déle než patnáct minut. K tomu má pět dvojic kontrolorů, kteří provádějí náhodné kontroly na odděleních a ptají se pacientů, jak dlouho čekají.

„Samozřejmě nemůžeme vyloučit, že vznikají chyby. Ale chceme, aby nám je pacienti řekli. Poučili jsme se z nich a viníky i potrestali. Lékaři i zdravotní sestry, pokud se chovají k pacientům špatně, to poznají na odměnách,“ ujistil Šubrt.

Pod vánoční stromek dostanou všichni zaměstnanci Homolky minimálně šest tisíc korun jako odměnu. „U mnohých to ale bude podstatně více. V řádu několika desítek tisíc korun,“ informoval. Homolka je v zisku zhruba 70 miliónů korun a téměř celý jej, tak jako každý rok, chce investovat do rozvoje nemocnice.

Právo

Homolka chce přísně dbát na soukromí pacientů
Ohodnoťte tento článek!