Horáček obviněný v kauze manipulací se zakázkami zůstává ve vazbě

Severočeský podnikatel Tomáš Horáček, který spolu s dalšími deseti lidmi čelí obvinění v kauze údajných manipulací s nemocničními zakázkami, zůstane ve vazbě. Jeho stížnost dnes zamítl pražský městský soud. Ve vazbě je kromě Horáčka i další obviněná, bývalá ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andra Vrbovská, o její stížnosti by měl soud rozhodnout ve čtvrtek.

„Soud dnes rozhodoval o jedné osobě a rozhodl o dalším ponechání ve vazbě,“ řekla bez dalších podrobností Bradáčová. Mluvčí městského soudu Markéta Puci dnešní rozhodnutí soudu nechtěla komentovat, nejdříve podle ní musí být sděleno účastníkům řízení.

Horáčka a Vrbovskou poslal do vazby Obvodní soud pro Prahu 5 na konci června. U podnikatele podle soudu hrozilo, že by mohl ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky nebo pokračovat v trestné činnosti. V případě Vrbovské šlo o obavu z ovlivňování svědků. Zbylí obvinění jsou stíháni na svobodě.

Policie v Nemocnici na Františku, Nemocnici Na Bulovce a na dalších místech zasahovala koncem června. Kromě Horáčka a Vrbovské obvinila například bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, který kvůli obvinění rezignoval, a bývalého ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka, jehož odvolal ministr zdravotnictví na začátku července.

Ústřední postavou kauzy je podle médií Horáček, který údajně ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích. Novák s náměstkyní Marií Nushiovou, která obviněna není, nechali údajně na pokyn Vrbovské Horáčka připravovat zadávací dokumentace zakázek na míru jím preferovaným firmám, citoval v minulosti iROZHLAS.cz ze soudních dokumentů. Ve spise se podle serveru také píše, že Vrbovská a Nushiová se spolu dělily o úplatky od Horáčka, třeba luxusní auta a mobily. Nushiová byla podle webu odvolána z funkce ekonomického náměstka asi v polovině července.

Policisté v kauze prověřovali například veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních aut. Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s případem prověřuje 38 firem, které jen za poslední dva roky uzavřely se státními nemocnicemi smlouvy v hodnotě až 350 milionů korun.

Ohodnoťte tento článek!