Horáček obviněný v kauze nemocničních zakázek zůstává ve vazbě

Severočeský podnikatel Tomáš Horáček, který spolu s dalšími lidmi čelí obvinění v kauze údajných manipulací s nemocničními zakázkami, zatím zůstane ve vazbě. Dnes tak rozhodl Obvodní soud pro Prahu 5, sdělil novinářům státní zástupce Zdeněk Matula. Proti rozhodnutí podali Horáčkovi obhájci stížnost, Horáčkovou vazbou se proto bude zabývat ještě pražský městský soud.

„Soud rozhodl o ponechání obviněného ve vazbě,“ řekl Matula. Horáček je jediný z obviněných, který je nyní stíhán vazebně, bývalá ředitelka Nemocnice na Bulovce Andrea Vrbovská byla z vazby propuštěna koncem září. Vazbu soud na oba uvalil koncem června.

Vedle Horáčka a Vrbovské obvinili vyšetřovatelé například bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, který kvůli obvinění rezignoval, a bývalého ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka, jehož odvolal ministr zdravotnictví na začátku července.

Ústřední postavou kauzy je podle médií Horáček, který údajně ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích. Novák měl na pokyn Vrbovské nechat Horáčka připravovat zadávací dokumentace zakázek na míru jím preferovaným firmám.

Podle auditu zadaného ministerstvem zdravotnictví, jehož výsledky byly zveřejněny minulý týden, pražská Nemocnice na Bulovce porušila zákon o zadávání veřejných zakázek, neprověřovala hledisko hospodárnosti ani neposoudila, zda jsou výdaje přiměřené. Neprovedla ani kontrolu podle zákona o finanční kontrole. Navíc bylo zjištěno personální a obchodní propojení dodavatelů a zaměstnanců nemocnice.

Podle zjištění kontrolorů zakázky nemocnice získával cíleně jediný uchazeč, Horáčkova společnost První chráněná dílna. Firma byla ale jen zprostředkovatelem a pro nemocnici zajišťovala služby od ostrahy objektů, obnovy sanitních vozidel, dodávky přístrojového vybavení po nákup tonerů do kopírek a tiskáren nebo vybudování automatického vjezdového systému.

Ohodnoťte tento článek!